Argon Kaynağı Kalitesini Arttıracak İpuçları

Yöntem yaygın olarak tig kaynak olarak bilinir. Bu kaynak yönteminde koruyucu gaz olarak genelde argon kullanıldığı için argon kaynağı olarak da anılmaktadır.

Diğer kaynak türlerine göre daha üstün özellikte dikişler elde edilir. Tig kaynağının temel olayı kaynak işleminde kullanılan erimeyen, sıcaklığa dayanıklı tungsten elektrottur. Argon kaynağı kaliteden ödün vermeden verimliliğini artırmış, daha yavaş kaynak hızı ve daha az erime gücüne rağmen pek çok uygulama için en iyi sonucu oluşturduğu için son zamanlarda sıkça tercih edilmektedir.

Malzeme Tanınmalı

Kaynak işlemi için malzeme çok önemlidir ve dikkat edilmesi gereken ilk nokta kaynak yapılacak malzemeyi iyi tanımak ve özelliklerine hâkim olmaktır. Malzemelerin kullanım yerini ve şeklini bilmek işlem kalitesi açısından oldukça önemlidir. Kaynak işlemi sonrasında ne yapılmak istendiğine göre dolgu metali seçimi yapılmalıdır. Bu durum paslanmaz fittings, paslanmaz boru ve paslanmaz çelik gibi alüminyum metallerindeki çarpıtma ve kırılma eğilimlerini düzenler, yaptığınız kaynağın verimliliğini artırır.

Tungsten Seçimi Doğru Yapılmalı

Kaynak kalitesi için elektrot seçimi son derece önemlidir. Doğru elektrot seçimi yapılabilmesi için dikkat edilmesi gereken 2 husus; kaynak yapılacak malzemenin kalınlığı ve kullanılan amper değeridir. Ayrıca tig kaynağının maliyetli bir kaynak olmasının yanında, standart dışında üretilen elektrotlar da normalinden daha maliyetli olacaktır. Maliyeti daha da artırmamak ve doğru uygulama şeklini yapabilmek için saf tungstenden üretilen elektrotların seçimi büyük önem taşımaktadır. Üretilen her bir elektrot, farklı bir uygulamada kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Paslanmaz çelik, boru ve ince sac kaynağında kullanılan elektrotlar ile havacılık endüstrisinde kullanılan elektrot içeriğine göre farklılık gösterir.

Temizliğe Dikkat Edilmeli

Argon kaynağı için temizlik hususu ekstra önem taşımaktadır. Kirlenme, gözenek oluşumu gibi problemlere neden olacağı için tekrardan işlem yapılması gerekir dolayısıyla da harcanan emek ve malzeme çöpe gitmiş olur. Bu durumu yaşamamak için kullanılan malzemenin üzerindeki yağ, gres ve ya herhangi bir kirletici malzemeyi kuru ve yumuşak bir bez yardımıyla temizlemek gerekir. Temizleme işlemini yaparken eldiven kullanmak gereklidir ayrıca açığa çıkarabilecek olan duman ve metal buharından korunmak için de temizlik yapacağınız maddenin klor içermemesi gerekmektedir.

Bunların dışında nozul kullanmak, iş parçalarını sabitlemek ve işe başlamadan önce deneme yapmak kaynak işleminin kalitesini artıracağı gibi olası kötü sonuçların ortaya çıkmasını engeller ve işinizde kolaylık sağlar.

 125 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir