Araçlar menüsünde Klasör seçenekleri görünmüyor

Eğer sistem yöneticiniz bir kısıtlama olarak Klasör Seçenekleri‘ni explorer’dan gizlediyse veya bilgisayarınızdaki bir virüsden dolayı böyle bir sorun ile karşılaştıysanız çözümü gayet basit.

Windows XP Professional kullananlar için

Başlat » Çalıştır » gpedit.msc [ENTER]

Karşımıza, alttaki resimdeki gibi Grup İlkesi ekranı gelmeli. Eğer bu işlem sonucunda grup ilkesi penceresi çalışmıyorsa lütfen virüs tarama yazılımınızı çalıştırın. Daha sonra resimde görülen ağaçta ki bölgeye ulaşın ve hemen sağda işaretlenmiş olarak görülen alanı çift tıklayarak açın ve pencerede ki “Etkin” ifadesini “Yapılandırılmadı” olarak değiştirin.

gpedit

Büyük resim için üzerine tıklayın

Windows XP Home kullananlar için

Başlat » Çalıştır » regedit [ENTER]

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Policies\Explorer kısmına geldiğimizde sağ bölümde nofolderoptions isimli bir anahtar varsa üzerine çift tıklayıp düzenleme ekranında değerini “0” yapalım. Değeri görmüyorsanız sağ taraftaki alana sağ tıklayarak yeni bir “DWORD” anahtarı oluşturun ve adın “NoFolderOptions” belirleyin değerini “0” yapın.

regedit çalışmıyorsa Tune Up Registry Cleaner yazılımının deneme sürümünü buraya tıklayarak indirin. Muhtemelen o sistem kaydını düzeltecektir. Çalıştırdıktan sonra yukarıda yazılı olan  işlemleri tekrar yapın.

Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra Klasör Seçenekleri explorer’da tekrar aktif olacaktır.

15 Yorum

 1. merhaba benim araçlar/klasör seçenekleri görünmüyor. XP HOME kullanıcısıyım. ve dediklerinizi yaptım ve geri gelmedi başka bir çözümü yok mu? Başka bir sorunum var onun için .bat dosyası oluşturcam uzantılar kapalı old. için oluşturamıyorum bi yardım etseniz

 2. #YASLIKURT:
  Dosya uzantılarını görebilmeniz için Bilgsayarım’a girin. Ardından Araçlar » Klasör seçenekleri » Görünüm tab’ına tıklayın. Aşağıdaki listeden “Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle” seçeneğini seçili durumdan çıkarın ve Tamam butonuna tıklayarak pencereyi kapatın.

  #Ahmet
  Kullandığınız işletim sistemi XP Home ise yukarıda 2.adımda anlattığım gibi adımları gerçekleştirmeniz gerekiyor.

 3. arkadaşlar buun tek ve kesin çözümü şu öncelikle yeni hesap oluşturuyoruz o hesapa geçiyoruz sonra ordan klasöre seçenklini ayarlıyoruz

 4. çok teşekkür ederim emeğine sağlık faydalı oldu tam iki saat boşyerlerde dolaştım

 5. Benim eski bir masaüstü bilgisayarım var. İşletim sistemi windows xp professional. Dediklerini yaptım yapılandırma olarak işaretledim uyguladım ama olmadı. Sonra bilgisayarı yeniden başlattım aynı sayfaya yeniden girdim ve hala klasör seçenekleri görünmüyor. Burdan hariç gizli dosya klasörleri açabileceğim bir yer varmı? Yoksa bunu nasıl getirebilirim yardım lütfen.

 6. İYİ GÜNLER BEN YAPAMADIM DEDİĞİNİZ HERŞEYİ TEK TEK YERİNE GETİRDİM
  OLMADI LÜTFEN YARDIMCI OLUN ŞİMDİDEN TŞKR EDERİM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir