Eğer sistem yöneticiniz bir kısıtlama olarak Klasör Seçenekleri‘ni explorer’dan gizlediyse veya bilgisayarınızdaki bir virüsden dolayı böyle bir sorun ile karşılaştıysanız çözümü gayet basit.

Windows XP Professional kullananlar için

Başlat » Çalıştır » gpedit.msc [ENTER]

Karşımıza, alttaki resimdeki gibi Grup İlkesi ekranı gelmeli. Eğer bu işlem sonucunda grup ilkesi penceresi çalışmıyorsa lütfen virüs tarama yazılımınızı çalıştırın. Daha sonra resimde görülen ağaçta ki bölgeye ulaşın ve hemen sağda işaretlenmiş olarak görülen alanı çift tıklayarak açın ve pencerede ki “Etkin” ifadesini “Yapılandırılmadı” olarak değiştirin.

gpedit

Büyük resim için üzerine tıklayın

Windows XP Home kullananlar için

Başlat » Çalıştır » regedit [ENTER]

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Policies\Explorer kısmına geldiğimizde sağ bölümde nofolderoptions isimli bir anahtar varsa üzerine çift tıklayıp düzenleme ekranında değerini “0” yapalım. Değeri görmüyorsanız sağ taraftaki alana sağ tıklayarak yeni bir “DWORD” anahtarı oluşturun ve adın “NoFolderOptions” belirleyin değerini “0” yapın.

regedit çalışmıyorsa Tune Up Registry Cleaner yazılımının deneme sürümünü buraya tıklayarak indirin. Muhtemelen o sistem kaydını düzeltecektir. Çalıştırdıktan sonra yukarıda yazılı olan  işlemleri tekrar yapın.

Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra Klasör Seçenekleri explorer’da tekrar aktif olacaktır.