Araç Takip Cihazı Neden Gerekli?

Teknolojik faaliyetlerin artmasıyla birlikte şirketler araçlarının ve personellerinin yerlerini öğrenmek için, araçların içerisine araç takip cihazı yerleştirmektedir. Ayrıca araçların çalışma zamanları ve kilometre sayıları da kolayca takip edilebilmektedir.

Araç Takip Cihazı Nedir?

Dünya genelinde engelsiz bir şekilde çalışan GPS alıcısının içerisine yerleştirildiği alıcı sayesinde, yer ve zaman kontrolünün yapılmasına olanak sağlayan navigasyon sistemi özelliklerini taşıyan cihaza araç takip cihazı denir. GPS ve uydu alıcı özelliklerinin kullanıldığı sisteme ise araç takip sistemi denir.

Araç Takip Cihazı Neden Kullanılmalıdır?

Yer ve zaman kontrollerinin yapıldığı araç takip cihazı, şirketlerin müşterilerine doğru randevu zamanları vermelerini sağlar. Herhangi olumsuz bir durumda, araçların nerede olduğu tespit edilebilir ve gerekli kuruluşlara kolaylıkla raporlama yapılabilir. Bunlar dışında araç takip cihazlarının genel anlamda birçok faydası bulunur.

1 – Zaman Tasarrufu Sağlar

Araç takip sisteminin bulunduğu araçlarda şoförler, takip edildiklerinin bilincinde olacak ve sadece işine odaklanarak gereken zamanda tamamlama eğilimine sahip olacaktır. Bu sayede verilen işler zamanında tamamlanarak zamandan tasarruf sağlanacaktır.

2 – Verimliliği Arttırır

Araçların nerede olduğu bir tıkla öğrenilecek olup, personel sürekli aranarak verimliliğinin düşürülmesine imkan verilmeyecektir. Ayrıca müşterilere asılsız bilgilerin verilmesi engellenecektir.

3 – Şirketin Marka İmajını Olumlu Yönde Geliştirir

Şoförlerin trafik kurallarını hiçe sayması ve kontrolsüz araç kullanması devlet kurumları tarafından tespit edilmesi halinde, şirketin imajı önemli derecede sarsılacaktır. Araç takip sisteminin takılı olduğu araçlarda böyle bir durum söz konusu değildir. Çünkü trafikte yapılan her hata için araç takip cihazları raporlama yapmaktadır.

4 – Yakıt İsrafını Önler

Araçların çalışır halde bırakılması ve ani hareketler yapılması yakıtın fazla tüketilmesine yol açar. Araç takip sistemi bu gibi durumlarda gerekli raporlamaları yaparak, personel davranışlarının engellenmesini sağlanarak yüksek yakıt tüketiminin önüne geçilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.