Arabayı Hacklediler

Fiat Chrysler Cherokee model araç, ABD‘li güvenlik uzmanları tarafından hacklendi. Kulağa oldukça garip gelen bu olay hakkında tüm detaylar haberimizde.

fiat-chrysler-cherokee-hack

Gelişen teknolojiyle beraber araçlar da gelişerek akıllı hâle gelmeye başladı. Ancak araçlara eklenen akıllı kontrol sistemleri beraberinde bazı riskleri de getiriyor. Özellikle bu konuda yetersiz tedbir alan üreticiler, hayati riske kadar varan bir risk çemberiyle beraber ürünlerini satışa sunarak bu risklere davetiye çıkartıyor. ABD’li güvenlik uzmanı iki kişi yaptıkları deneyle bu riskleri gözler önüne serdiler.

Seyir halindeki Fiat Chrysler Cherokee model araç Charlie Miller ve Chris Valasek ismindeki güvenlik uzmanları tarafından internet üzerinden ele geçirildi. Uzmanlar aracı ele geçirmek için ilk önce aracın internete çıkmak için kullandığı IP adresini tespit etmek istediler. IP adresinin tespiti için servis sağlayıcısının açığından faydalandılar. IP adresi tespit edilen aracın kullandığı bilgisayar sistemindeki bir açığın da kullanmasıyla beraber fren ve gaz pedalları da dahil birçok birimin kontrolünü de ele geçirdiler. Bununla da yetinmeyen uzmanlar, araca seyir halindeyken ani fren de yaptırarak aracın bir çukura düşmesine neden oldular. Güvenlik uzmanları bu sayede bu tip bir saldırı sonucu meydana gelebilecek olası riskleri gözler önüne serdiler.

Fiat Chrysler firması sözcüsü ise yaptığı açıklamada güvenlik açığının sadece ABD’de satılan Cherokee modellerinde bulunduğunu, Avrupa’daki modellerde bu tip bir güvenlik açığının bulunmadığının altını çizdi. Bu açıktan kurtulmak isteyen araç sahiplerinin ise servise giderek araçlarına Chrysler tarafından hazırlanan yamayı uygulatmaları gerekiyor.

Güvenlik uzmanları Charlie Miller ve Chris Valasek yaptıkları deneyin meydana gelebilecek riskler açısından bir uyarı olarak görülmesi gerektiğini söylediler. Önümüzdeki ay yapılacak Def Con Güvenlik Konferansı‘nda bu iki güvenlik uzmanının, araçların hacklenmesine neden olan uzaktan erişim kodlarını da açıklaması bekleniyor. Açıklanması beklenen güvenlik kodları yeni seri araçlarda yer almayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.