İlerleyen teknoloji her geçen gün bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Otomatik park etme özelliğine sahip BMW i3, bu özelliğini akıllı telefon ve saatlere taşımaya çalışıyor.

bmw-park-asistani-1

Alman otomotiv firması BMW, ürettiği kaliteli otomobilleri hem çevreci hem de yenilikçi özellikler ile donatmasıyla adından söz ettirmeye devam ediyor.

Firma hibrid modelleri olan, bu sene birçok ülkede satışa sundukları, i8 ve i3 ile adından sıkça bahsettirirken bu hibrid sürüş sistemini gelecekteki tüm arabalara koymayı planladıklarını açıklamıştı.

Bu otomobillerden i3 modelinin tam elektrikli bir model olmasının yanı sıra dikkat çeken başka bir yeniliği daha vardı. Tek bir tuşa dokunmanızla kendi kendisini park edebilen otomobilde BMW bunu daha da geliştirmeyi düşünüyor.

bmw-park-asistani-2

Akıllı telefon veya Akıllı saat ile park edilebilecek!

Firmanın “Remote Valet Parking Assistant” ismini verdiği sistem, uzaktan akıllı telefon veya akıllı saate kurulacak bir uygulama ile aktif edilecek.

Araç etrafına konumlandırılan lazer sensörler sayesinde çevresinde olan her şeyi fark edebilecek ve hiç bir yere çarpmadan park alanına gidecek. Gideceği yeri mekanın dijital bir haritası üzerinden saptayacak olan otomobil, belirlenen alana da kendi kendine girecek.

Ancak hali hazırda kullanılan sisteme baktığımızda sistemin mükemmel çalışmadığını görüyoruz. BMW i3, bazen ufak kazalar yapsa da zamanla bu sorunların giderileceğine dair hiç şüphe yok.