Apple’ın Tüm Cihazları USB-C Girişli Oluyor

Apple USB-C

Apple analisti Ming-Chi Kuo Lightning portlu tüm cihazların USB-C girişli olacağını açıkladı.

Apple Cihazlarda USB-C Dönemi

Apple analisti Ming-Chi Kuo’nun paylaştığı son açıklamada Apple cihazlardaki Lightning portu tamamen iptal edilebilir. Son zamanlarda yalnızca iPhone’lardaki girişlerin değişeceğini ortaya koyan raporlara artık MagSafe şarj cihazları ve AirPods gibi farklı cihazlar da ekleniyor.

Apple’ın tescilli şarj standardı Lightning 2023 yılından itibaren kullanımdan kalkabilir. Daha önce iPhone’lardaki Lightning girişinin USB-C’ye dönüştürüleceğini gösteren sızıntılara bir yenisi daha eklendi. Ming-Chi Kuo’ya göre Lightning girişi için yolun sonuna gelindi.

Lightning Ne Zaman İptal Olacak?

Apple uzun zamandır iPhone’larda Lightning girişine yer veriyor. Ancak ortaya çıkan sızıntılara göre USB-C girişli iPhone’lar için geri sayım başladı. Ancak Apple analisti Ming-Chi Kuo bunun iPhone’larla sınırlı kalmayacağını iddia ediyor.

Ming-Chi Kuo Apple’ın diğer Lightning giriş portlu cihazlarının da USB-C’ye geçiş yapacağını iddia etti. Lightning kullanan popüler Apple cihazları arasında MagSafe şarj cihazları, AirPods ve Apple’ın klavye ve mouse gibi aksesuarları da var.

2023 Yılında USB-C Kullanıma Girebilir

Ming-Chi Kuo Apple’ın Lightning portunu ne zaman kullanımdan kaldıracağını söylemeden yalnızca “öngörülebilir gelecekte” ifadesini kullandı. Ancak daha önce ortaya çıkan raporlarda iPhone’ların en erken 2023 yılında kadar Lightning portunu kullanacağını ortaya koymuştu.

Apple Lightning’i kademeli olarak kullanım dışı bırakabilir. Ancak tüm ürün yelpazesini aynı anda USB-C’ye taşımak daha mantıklı bir tercih olacaktır.

Apple’ın uzun zamandır USB-C’ye göre daha eski bir bağlantı noktası teknolojisi olan Lightning’i kullanma sebebi aslında tam olarak bilinmiyor. Ancak bu bağlantı noktasını kullanmak isteyen 3. taraf çevre birimleri üretici firmalarından sertifika ücreti aldığını da unutmamak gerekir.

USB-C’nin Tüm Hakları USB-IF Vakfına Ait

USB-C portu ise herhangi bir firmanın tescillediği bir teknoloji değil. Tüm hakları USB-IF vakfına ait. Bu durumda USB-C portuna geçiş yapan Apple 3.taraf çevre birimleri üreticilerinden herhangi bir patent ücreti alamayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir