Apple M1 Tanıtıldı

Apple M1

Apple ARM tabanlı yeni işlemcisi M1‘i resmi olarak tanıttı.

Apple M1 Teknik Özellikleri

Apple firması One More Thing etkinliğinde ARM tabanlı yeni işlemcisi Apple M1‘e resmiyet kazandırdı. Apple, M1 kod adı ile tanıttığı yeni işlemcisiyle dizüstü piyasasında devrim yaratmayı amaçlıyor. Yeni işlemcide donanım ve yazılım uyumu ön planda.

İlk olarak Mac cihazlarda bu kadar kapsamlı bir değişim yaşandığını belirten Apple firması yetkilileri, donanım ve yazılım entegrasyonu ile kullanıcıların mükemmel bir deneyim yaşayacağını ifade etti.

5 nm teknolojisi ile üretilen ilk işlemci olan Apple M1, 16 milyar transistöre sahip. 8 çekirdek ve 4 yüksek hızlı iş parçacığına sahip olan işlemci dünyanın en hızlı CPU çekirdeği olarak tanımlanıyor.

Thunderbolt ve USB 4 Desteği

Thunderbolt ve USB 4 teknolojilerini destekleyen Apple M1, 8 çekirdekli grafik arabirimine sahip. Düşük güç tüketimi ve yüksek performans ile dikkat çeken yeni işlemci, 10W seviyesinde rakipleri ile karşılaştırıldığında performans konusunda neredeyse 2 kat daha iyi sonuç veriyor. Ayrıca rakiplerine oranla yaklaşık yüzde 75 daha az güç tüketimiyle aynı maksimum performans değerini yakalıyor.

16 çekirdekli yapay zeka motoru içeren işlemci saniyede 11 trilyon işlem kapasitesine sahip. Yeni yapay zeka motoru yaklaşık 15 kat daha hızlı makine öğrenimi sağlıyor. Geliştirilen teknoloji ile Mac cihazlar iPhone ve iPad gibi uyku modundayken hızlı bir şekilde uyandırılabilecek.

2,6 teraflop ile dünyanın en hızlı entegre grafiğine sahip olan yeni işlemci, 10W seviyesinde rakiplerinden 2 kat daha iyi performans sağlayabiliyor. Yeni grafik arabirimi ile MacBook modelleri yaklaşık 6 kat daha iyi performansa sahip olacak.

Apple’ın geliştirdiği tüm uygulamalar ARM tabanlı yeni işlemciye göre optimize edildi. Yeni geliştirilen teknoloji ile Mac cihazlarda iOS uygulaması çalıştırılabilecek. Ancak bu özelliği geliştiriciler kapatabilecek.

Birleşik Bellek Mimarisi

M1 işlemcilerde bulunan birleşik bellek mimarisi ile kullanılan cihazlar daha yüksek performans sunacak. Kullanılan uygulamalar her zamankinden daha fazla grafik belleğine erişecek.

Yeni güvenlik teknolojisi ile Apple M1 işlemciye sahip olan cihazlar daha güvenli hale gelecek. Geliştirilen teknoloji Hackintosh sistem kuranları da etkileyecek.

macOS Big Sur sürümünün Apple M1 işlemciler için optimize edildiğini belirten Apple firması yetkilileri, kullanıcıların performans tarafında herhangi bir sorun yaşamayacağını ifade ettiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir