APK İndirme ve Kurulum Rehberi

APK

APK son dönemde adını fazlaca duyduğumuz bir kavram. Özellikle Adroid kullanıcıları mutlaka APK adını duymuşlardır. Öncelikle APK, Android Package Kit sözcüklerinin kısaltmasıdır. Android uygulamalarını dağıtmakta ve yüklemekte kullanılan bir formattır. Bir APK indir dosyası, cihazınızın yükleme yapması için gerek duyduğu bütün öğeleri barındırmaktadır. Yani Windows’taki EXE dosyalarında olduğu gibi herhangi bir APK dosyasını Android cihazınıza kopyalayıp onu kendiniz rahatça yükleyebilirsiniz. Uygulamaların bu şekille elle yüklenmesine sideloading adı verilir.

Google Play Android cihazların uygulama mağazasıdır ve bir uygulamayı Google Play’den yüklediğinizde APK dosyası otomatik olarak indirilip yüklenir. Fakat kullanacağınız APK’ları alternatif uygulama mağazalarından da edinme imkânınız vardır.

APK Kullanmanın Avantajları

Alternatif APK download yapabileceğiniz yerleri tercih ederken biraz dikkatli olmalısınız. Çünkü piyasada içine kötü amaçlı yazılım yüklenmiş APK dosyaları da olabiliyor. Bu yüzden de APK yükleyeceğiniz sayfaları iyi seçmeli, güvenilir yerleri tercih etmelisiniz.

ReadTopic bu bakımdan rahatlıkla güvenebileceğiniz sayfalardan birisi. Üstelik çok geniş bir APK dosya arşivi sunuyorlar. Sürekli de mağazalarını güncelliyorlar. Bu sayede APK indirmenin bütün avantajlarından rahatlıkla yararlanabiliyorsunuz.

Bu sayfadan APK’ları elle yüklemek çeşitli avantajlar sağlıyor. Mesela en birincisi uygulamalara önceden sahip olma fırsatı. Bazı uygulamalar güncelleme alıyor. Fakat bu güncelleme telefonlarınıza gelene kadar birkaç hafta geçmiş oluyor. Oysa APK dosyasını bulup daha diğer kullanıcılara ulaşmadan siz sahip olabiliyorsunuz.

Yine APK sayesinde Google Play’de olmayan çeşitli uygulamaları da yükleme imkânınız var. Ya da ücretli olan çeşitli uygulamaların APK’larını ücretsiz olarak bulabiliyorsunuz. Premium üyelik isteyen çeşitli uygulamaları APK dosyası sayesinde ücret ödemeden kullanabiliyorsunuz.

Mobil APK Nerden İndirilir?

ReadTopic mobil APK mağazası çok geniş bir uygulama alternatifi sunuyor. Sayfalarına girdiğinizde APK kurulumunu nasıl yapacağınızı görebiliyorsunuz. Ana sayfada en çok indirilen uygulama önerilerini bulabiliyorsunuz. Kategoriler kısmında arama yapabiliyorsunuz. Burada karşınıza hangi kategorilerde APK bulabileceğiniz geliyor. Aksiyon, rol yapma, spor, strateji gibi bütün oyun türlerinde oyunlar bulabiliyorsunuz. İş verimlilik, müzik, fotoğrafçılık, haritalar ve navigasyon gibi başlıklar içinden onlarca APK bulabiliyor, tek tıkla akıllı telefon ya da tabletlerinize indirerek kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.