Ankara mı İstanbul mu?

Bir tarihin başladığı kent… Yoktan var edilmiş ve yeni kurulan genç cumhuriyetin simgesi olmuş.

Kimi sevmez Anadolu’nun ortasındaki bu bozkırı. Fakat unutulmamalıdır ki Türkiye’nin en yeşil şehir merkezidir aynı zamanda Ankara… “Deniz yok yeaaa”, “Çok gri şehir, her yer bina” gibi değişik yakarışları vardır insanların hep Ankara hakkında… Deniz yok evet.

Ankara her zaman İstanbul ile kıyaslanır. Üstelik Ankara-İstanbul arası sürekli gidiş geliş mesaisi de her gün düzenli olarak yaşanır.

Haydi başlayalım…

Evet Ankara bürokrattır. Soğuk yüzlü görünebilir, binaları gridir. İnsanları resmidir, ciddidir. Ama bu ciddiyetin getirdiği saygı da vardır. TV’lerde görünen Angaralı profillerinden bahsetmiyorum. İş hayatında aktif olarak çalışan insanlardan bahsediyorum ve sosyal hayatta yer alan bakkalından, esnafından… Ankara’da bakkal bile “senli, benli” olmaz, genellikle “siz” diye hitap eder… Bu durum İstanbul’a ilk geldiğimde yadırgadığım bir konuydu. Karşımdaki insana hep “siz” diye hitap eden biriydim. Ankara’dan gelen bir alışkanlıktı bu benim için… İstanbul’da bakkalın benimle “senli, benli” konuşması beni rahatsız ediyor ve lakayit buluyordum. Sanırım bu duruma alıştım…

Ankara’da deniz yoktur ama muhteşem “denizleri” vardır. Her yere havuzlar dikip Ankara’nın iklimini değiştirmeye bir dönem çok kararlıydı. Fışkiyeyi tüm Türkiye tarafından biliniyor. Deniz de olmayıversin… Fena mı? Nem yok işte… Hem Kuğulu Park var, oraya gidin, seveceksiniz… Seğmenler Parkı’na gidin, oturun ağacın altına, içeceğinizi için…

Ankara için her yer gri bina ve beton yığını diyenler İstanbul’da son yıllarda kafalarını gökyüzüne kaldırıp baktıklarında nefes alamadıklarını hissettiler mi? Deprem bölgesinde her yere dikilmiş gökdelenler bunaltmıyor mu kendilerini? Kaldırımsız daracık sokaklar ve yüksek binalar… Gökyüzünü görmek neredeyse çoğu muhitte imkansız… Ankara gri olsa da kısmen sokakları ve caddeleri daha geniş… Bir de yollara değinelim; İstanbul Ankara arası sürekli gidilip gelinen, hem bürokratik hem de sivil bir yoldur. Otobüs ile 6 saatte giderken, uçak ile bu süre sadece 1 saattir.

Ankara Türkiye Cumhuriyeti iken İstanbul Osmanlı Devleti’ni temsil etmektedir. Ankara bir başarı hikayesidir, İstanbul ise hasta adamın çöküşünü temsil eder. Zafer Anıtları Ankara’yla özdeşleşirken, düşmanın denizden bombalama ihtimaline karşın tepeye inşa edilen Abdülhamit’in sarayı ise İstanbul’u yansıtır.

İstanbul’da karmaşık yığınlar varken, Ankara’da kitleler vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.