Anılar Beyinde Nasıl Oluşur?

İnsan Beyni

ABD‘deki Ulusal Sağlık Enstitüleri ve bilim insanlarının ortak çalışmasında anıların beyinde nasıl oluştuğu ile ilgili bir makale yayınlandı.

Anılar Beyinde Nasıl Oluşuyor?

İnsan beyni hiç şüphesiz vücudun en karmaşık bölümü. Öyle ki günümüzde bile birçok bilinmezliğe ev sahipliği yapıyor. Bilinç, düşünce ve anılar gibi hala soru işareti olan konular üzerinde bilim insanlarının çalışmaları devam ediyor. Son yapılan araştırmada bilim insanları anıların nasıl oluştuğu ile ilgili önemli tespitler yaptı.

Anılar İnsan Beyninde Fotoğraf Gibi Saklıyor

Araştırmacılar Nature Neuroscience isimli akademik degide bir makale yayınladı. Makale insan anılarını oluşturmaktan ve depolamaktan sorumlu olan belirli beyin hücrelerinin tanımını ve gözlemini içeriyor. Bilim insanlarına göre anıların nasıl çalıştığını anlamak beynin bilinmezlerine ışık tutabilir.

Makalede beyin hücrelerindeki sınır ve olay olarak isimlendirilenm hücrelerin beyindeki anıları işaretlediğini savunuluyor. Beyin yaşadığı her anıyı kendi nesnesi gibi tutup konumlandırıyor.

Bilim İnsanları 20 Hasta Üzerinde Çalıştı

Yapılan araştırmaya Los Angeles’taki Cedars-Sinai Tıp Merkezi’nde Profesör olarak görev yapan Ueli Rutishauser öncülük yaptı. Ueli Rutishauser ve beraberindeki bilim insanları epilepsiyi tedavi etmek amacıyla ameliyat için beyin aktivitelerinin intrakraniyal kaydından geçen 20 hasta ile çalıştı. Araştırma boyunca hastaların bazı bilişsel sınırlar içeren film kliplerine verdikleri tepkiler gözlemlendi.

Bilim insanları araştırmadan sonra fotoğrafların telefonda ve bilgisayarda saklanması gibi anıların da beyinde saklandığını ifade ettiler. Makalede anıların alındıkları zamana ve dayandıkları olaylara göre farklı bir şekilde saklandıkları belirtiliyor.

Araştırma Alzheimer Hastalığı İle Savaşmak İçin Büyük Bir Adım

Araştırmacılar insan beyninin kişiye neyi göstermesi gerektiğini belirlemek için sınır zirvelerini taradığını ifade ediyorlar. Yani tanıdık görünen bazı işaretleyiciye rastlandığında onları açıp size göstermeye başlıyor. Makaleyi yayınlayan bilim insanları anıların nasıl çalıştığını keşfetmenin Alzheimer hastalığı ile savaşmak için büyük bir adım olduğunun altını çizdiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.