Android’de Önemli Bir Güvenlik Açığı Bulundu

Özel bir ekibin yaptığı araştırmaya göre Android işletim sistemli cihazlarda yapılan fabrika ayarlarına dönüş işlemi verileri tam anlamıyla silmiyor.

Yapılan araştırmaya göre Android işletim sisteminde kullanıcıların gerçekleştirdiği fabrika ayarlarına dönüş işlemi tam anlamıyla işe yaramıyor.

Cambridge Üniversitesi‘nin araştırma ekibinin çalışması ile ortaya çıkan gelişmede 500 ile 630 milyon adet Android cihazın etkilendiği belli olmuş. Bu geniş çaplı Android probleminde, dahili depolama alanında yer alan veriler, fabrika ayarlarına dönülse ve her içeriğin silindiği sistem mesajı alınsa da sonuç böyle olmuyor.

Araştırmada Android 2.3 ile 4.3 sürümü arasındaki tüm versiyonlar 21 ayrı cihazda denenmiş ve aynı problem ile karşılaşılmış. Şifrelenmiş dahili depolama alanı da dahil olmak üzere, fabrika ayarlarına dönüş işlemi sonrasında verilerin büyük kısmının geri getirilebilindiği görülmüş.

Geriye yüklenebilen veriler içerisinde iletişim listesi, görseller, videolar, SMS, e-posta ve Facebook ile WhatsApp gibi üçüncü parti yazılımlara ait içerikler bulunuyor. Araştırmacılara göre bu sorunun asıl sebebi, üreticilerin disklerin tamamen silinmesi için gerekli yazılımı yüklemeyerek cihazları piyasaya sürmeleri.

Google ve Android cihaz üreticilerinin ise bu sorunu halletmek için çalışmalara başlayıp başlamadığı ise bilinmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir