Android’de Kullanılmayan Google Servislerini Kapatmak

Android işletim sisteminde Google‘ın sunduğu ancak kullanmadığınız servisleri tek bir uygulama ile kapatmak mümkün.

Google, açık kaynaklı Android işletim sistemine kendi uygulamalarını önyüklü olarak sunuyor. Hatta bu durumun rakip firma Yandex’in hoşuna gitmediği için Google ile davalık olmalarına geçtiğimiz gün şahitlik etmiştik.

Google’ın önyüklü gelen bu servisler bazı kullanıcılar tarafından hiç kullanmıyor. Ancak kullanılmayan bu servisler yine cihaza yük bindiriyor ve az da olsa RAM tüketimine neden oluyor.

Bu haberimizde size Google Play Movies, Newsstand, Cloud Print ve Android Live Wallpapers gibi kullanmadığınızı tahmin ettiğimiz sisteme önyüklü olarak gelen servisleri nasıl kapatacağınızı anlatacağız.

1. Adım: Uygulamayı İndir

Bu işlemler için öncelikle cihazınızın Root yetkisine sahip olması gerekiyor. Root’lu cihazımıza ilk olarak Play Store’dan, Disable Service isimli uygulamayı indiriyoruz. Disable Service uygulamasını ücretsiz olarak buradan indirebilirsiniz.

2. Adım: Super User yetkisi ver

Uygulama cihaza kurulduktan sonra size Super User yetkisi vermeniz istenecek. Bu yetkiyi verdikten sonra uygulamanın kullanımına geçebilirsiniz. Super User yetkisi verilmiş Disable Service isimli uygulamada 2 farklı bölüm bulunuyor. Birinci bölümde sizin cihaza sonradan yüklediğiniz hizmetler yer alırken ikinci bölümde ise cihaza önyüklü olarak gelen hizmetler bulunuyor.

android-2

3. Adım: Servisleri kapat ve sistemi yeniden başlat

İkinci yani System bölümüne tıklıyoruz. Bu bölümde Google’ın veya mobil cihaz üreticinizin servisleri yer alıyor. Kullanmadığınız Google servisini seçip üzerine tıklıyoruz. Açılan bölümde servis eklentileri yer alacak. Burada işaretli yani aktif olanları pasif hale getiriyoruz.

android-3

Ve işlem tamam. Artık kullanmadığınız servisler cihazınızı yeniden başlattıktan sonra hiçbir zaman arkaplanda çalışmayacak. Bu işlemleri gerçekleştirirken ve devre dışı bırakacağınız servisin cihazın ana servisi olmadığından emin olmalısınız. Aksi taktirde cihazınız zarar görebilir.

Bu işlemleri gerçekleştirirken cihazınızda meydana gelebilecek hasarlardan sitemiz sorumlu değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.