Android TV Nedir?

Android TV

Android TV nedir ve Android TV ile Smart TV arasındaki farklar nelerdir sorularının cevapları yazımızda.

Android TV Nedir?

Teknolojinin gelişmesi ile TV‘ler de daha yetenekli hale gelmeye başladı. Yıllar öncesinde tüplü ve siyah beyaz bir konseptle üretilen bu TV’ler 2022 yılı itibariyle tabiri caizse cam gibi görüntü kalitesi sunan bir yapıda karşımıza çıkıyorlar.

Günlük hayatımızın büyük bir bölümünü oluşturan TV’ler ile ilgili merak edilen ve araştırılan birçok konu var. Bu merak edilenler arasında Android TV nedir ve Smart TV ile Android TV arasındaki farklar nelerdir soruları öne çıkıyor.

Android TV Ne İşe Yarar?

Kullanıcıların bir TV almadan önce Android TV ve Smart TV gibi terimleri ve aralarındaki farkların ne olduğunu öğrenmesi daha doğru tercih yapmaları için oldukça önemli. Android TV isminden de anlaşılacağı gibi Android işletim sistemi ile çalışıyor.

Burada önemli bir detayın altını çizmekte fayda var. Çünkü hangi işletim sistemini çalıştırırsa çalıştırsın çevrim içi yani internetten içerik sağlayan günümüz televizyonlarının hepsi Smart TV kategorisine giriyor. TizenOS, webOS ve Vewd sistemleri Smart TV kategorisindedir.

Android TV ile Smart TV Arasındaki Farklar Nelerdir?

Android TV

Android TV altyapı olarak bir Smart TV olduğundan herhangi bir özellik kısıtlamasına tabi değil. Yani Smart TV’de olan tüm özellikler eksiksiz olarak Android TV’de de var. Ancak Android işletim sisteminin sunduklarından yararlanarak diğerlerine göre kullanıcılara daha kapsamlı içerikler sunar. Örnek vermek gerekirse uygulama mağazası daha geniştir. 7 binden fazla uygulamayı bünyesinde bulunduran marketi ile TizenOS ya da webOS gibi diğer işletim sistemlerini çalıştıran diğer Smart TV‘lere göre daha fazla hareket imkanı sunar.

Android işletim sistemini çalıştıran Smart TV’ler güncellemelerde daha avantajlıdır. Çünkü uygulama geliştiricileri gelişen işletim sistemi için düzenli olarak güncelleme yayınlarlar. Ayrıca sesli asistan ve ekran yansıtma gibi konularda da daha fazla ön plandadır.

Android TV Mi Smart TV Mi?

Android TV’lerin en önemli olumsuz yönü ise stabilite olarak açıklanabilir. Çünkü diğer Smart TV’ler basit kullanıcı arayüzü sunmalarının yanı sıra başlatılacak daha az uygulama olmasından dolayı daha performanslı ve hızlı çalışırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir