Android Telefonlar Kaç Yıl Güncelleme Alır?

Android

Android telefonlar kaç yıl güncelleme alır sorusunun cevabı ve merak edilenler yazımızda.

Android Telefonlar Kaç Yıl Güncelleme Alır?

Akıllı telefona uzun zaman güncelleme gelmesi her Android kullanıcısının isteklerinden birisidir. Ancak Google dışındaki üreticilerin Android güncellemeleri tarafında zayıf bir karnesi bulunuyor. Peki Samsung, Xiaomi ve Oppo gibi akıllı telefon üreticilerinden en başarılısı hangisi?

Android Telefonlar Güncelleme Rehberi

Android akıllı telefonları için güncellemeler söz konusu olduğunda dikkat etmeniz gereken nokta üretici firmanın güncelleme performansı olmalı. Birçok üretici güncellemesini, Google yeni Android versiyonunu yayınladıktan uzun süre sonra dağıtmaya başlıyor.

Android telefon dünyası için giderek daha önemli hale gelen güncelleme sıklığını üretici şirketler net olarak açıklamamaya devam ediyor. Akıllı telefonunuzun Android’in bir sonraki versiyonunu alacağını nasıl öğrenebilirsiniz?

Aslında konu Android güncellemeleri olduğunda ifade edlmesi gereken iki ayrım var. Güvenlik güncellemeleri ve Android yükseltmeleri.

Güvenlikle ilgili düzeltmeler genelde daha küçük boyutludur ve Google yayınlandığı için daha sık gelir. Android yükseltmeleri ise üretici firmanın arayüzüne örneğin Xiaomi’de MIUI uygun bir şekilde hazırlanıp telefonlara sunulur.

Samsung Telefonlar Kaç Yıl Güncelleme Alır?

Samsung firması Google haricindeki Android üreticileri arasında güvenlik ve yazılım güncellemeler tarafında en başarılı şirket gibi görünüyor. Amiral gemilerinden orta segment telefonlarına kadar 5 yıllık güvenlik güncellemesi sunmayı taahhüt ediyor.

Güvenlik güncellemeleri için verilen bu söz maalesef Android yükseltmelerinde devam ettirilmiyor. Galaxy S serisi 3 bazen 4 Android versiyonu olmak üzere Galaxy A, Galaxy M gibi modeller ise 2 Android yükseltmesi alıyor.

Xiaomi Telefonlar Kaç Yıl Güncelleme Alır?

Yazılım güncellemeleri tarafında Xiaomi’nin de fena sayılmayacak bir geçmişe sahip olmadığını söyleyebiliriz. Son zamanlarda MIUI tarafında büyük bir gelişme olmamasına rağmen önceki modellerde MIUI arayüzünü özelliklerle doldurduğunu biliyoruz.

Ortalama olarak amiral gemisi modelleri için 2’den fazla Android versiyonu ve geri kalan cihazlar için 1 Android yükseltmesinden fazlasını beklememek gerekir. Ancak Xiaomi’nin güvenlik güncellemelerinde en az 3 yıllık destek sunduğunun da altını çizelim.

Oppo Telefonlar Kaç Yıl Güncelleme Alır?

Yazılım güncellemeleri tarafında Oppo kullanıcılarının şikayetçi olduğu biliniyor. Ancak firma 2021 yılında Find X, Reno ve A modelleri için 3 yıllık güvenlik güncellemeleri sunacağını açıkladı. Diğer üretici firmalardan farklı olarak güncelleme konusundaki açıklaması aşağıda:

“Cihazlarımıza 3 yıl süre boyunca güvenlik güncellemelerini garanti ettik. Find X serisi için aylık, Reno ve A modelleri için 3 ayda bir güncelleme sunuyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir