Android Recovery Mode Nasıl Açılır?

Android Recovery Mode

Android recovery mode nasıl açılır sorusunun cevabı ve tüm merak edilenler yazımızda.

Android Recovery Mode Nedir?

Akıllı telefonunuza gelen bir güncelleme veya 3. parti yüklediğiniz bir uygulama size sorun çıkarabilir. Elbette bu iki durum dışında başka nedenlerden dolayı da telefonlarda sistem çökmeleri yaşanabiliyor. Birçok kişinin merak ettiği ancak cesaret edemediği bir geri yükleme modu ile bu sorunun üstesinden gelmek mümkün. Peki Android recovery mod nedir? Nasıl girilir? sorularını sizler için yanıtladık.

Android Recovery Mode’un İçinde Ne Var?

Android recovery mode (Android geri yükleme modu), cihazların en kritik ve önemli bölümlerinden birisidir. Android açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olduğu için genelde işletim sisteminin bulunduğu tüm cihazlarda bu seçenek yer alır.

Bu işlem teknik olarak cihazın açılış diskinde (boot disk) veri kurtarma modu (recovery) menüsüne erişim için standart bir arayüzdür. Root olmayan çoğu cihazda Stock Recovery Mode menüsü yer alır.

Android Recovery Mode Menüsüne Nasıl Girilir?

Hemen her Android cihaz ile ortak olan tuş kombinasyonu ile bu menüye erişim sağlamak mümkün. Cihazınızı kapattıktan sonra Ses açma tuşu + Ana ekran tuşu + Güç tuşuna basılı tutarak cihazı açın. Açılış logosunu gördüğünüzde güç tuşuna basmayı bırakın.

Ana ekran tuşunuz yoksa modelinizde çalışan kombinasyonu internetten araştırın. Bu işlemleri yaptıktan sonra karşınıza stok android geri yükleme ekranı açılacak. Bu ekranda çıkan seçenekler şu şekilde;

Reboot System Now: Cihazı geri yükleme modundan çıkarıp normal şekilde yeniden başlatmanızı sağlar.

Reboot to Bootloader: Bu seçenek cihazınızı kapatıp sistemin sorunsuz çalışan durumuna geri getirmek için oluşturulan kurtarma sistemidir. Bootloader, cihaz başlatılırken işletim sisteminin yüklemesini sağlamaya yarayan bir programdır.

Apply Update From ADB: Bu seçenekle cihazınıza bilgisayar bağlantısı ile ön yükleme sistem dosyaları atabilirsiniz.

Apply Update From SD Card: Harici hafıza kartı veya USB flash bellek gibi donanımlardan cihazınıza ön yükleme sistem dosyalarını atmanızı sağlar.

Wipe Data / Factory Reset: Bu seçenek ile cihazınızdaki tüm verileri silip fabrika ayarlarına dönebilirsiniz.

Wipe Cache Partition: Cihazda bulunan işletim sistemi ve uygulamaların cache yani kalıntı dosyalarını silmenizi sağlar.

Mount / System: Bu seçenekte hafıza birimleri yer alıyor. Bu bölüm daha çok üst düzey kullanıcılar için. Bu bölümde sistem ve IMEI numarasını formatlama işlemleri yapılıyor. Bu bölüme ihtiyaç duymadıkça girmemeniz sizin için daha iyi olacaktır.

View Recovery Logs: Geri yükleme esnasında bir hata ile karşılaşırsanız ve nedenini bilmiyorsanız, bu dosya ile nerede hata olduğunu araştırabilirsiniz.

Android Recovery Mode’dan Nasıl Çıkılır?

Android recovery moddan çıkmak için güç tuşuna 10 saniye basılı tutun. Ya da menüde bulunan Power Off / Reboot System Now seçeneğine basın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir