Android Auto kapsamında ilk örnek Honda Accord 2016 ile geliyor. Honda‘dan gelen resmi açıklamaya göre Accord 2016 modellerinde Android Auto sistemi yer alacak.

android-auto

Google tarafından biraz da Apple’a rakip olarak resmiyet kazandırılan Android Auto konsepti ile, otomobil ile ilgili alana da Android ismini sokmayı amaçlamıştı. Üzerinden geçen yaklaşık 2 yıllık bir süre zarfından sonra en nihayetinde Android Auto aktif kullanım kazanmış olacak.

Honda ve Google işbirliği

Honda tarafından yapılan bir açıklamada, 2016 model Honda Accord araçlarında Android Auto sistemine yer verecekleri ve Apple CarPlay sistemini de destekleyecekleri bilgileri yer aldı. Bu açıklamanın ardından ise yeniden Android Auto platformu dillendirilmeye başlandı. Zira şu ana kadar aktif olarak araç üreticilerinin Android Auto sistemini kullanmıyor olmaları, üzerindeki ilgiyi düşürmüştü.

Android ve iOS savaşı otomobil alanına taşıyor

Yapılan bu açıklamayla beraber Google’da, Android ile birlikte otomobil alanında daha da büyük yüzdeler elde edebilecek hale gelebilir. Zira Apple’ın birçok ünlü otomobil üretici firma ile bu noktada uzun zamandır yürüttüğü rakipsiz çalışmalara Google’dan “Bende Varım!” cevabı gelmiş oldu.

Honda Accord 2016 modeli ile bu sistemlerin ne denli kullanıcı dostu bir deneyim yaşatacağı şu an merak konusu. Öte yandan Honda gibi diğer büyük otomobil üretici firmaların ise Google ile birlikte Android Auto kapsamında bir işbirliğine gidip gitmeyeceğide henüz cevaplanmayan sorulardan.