Android‘in yeni nesil sürümü Oreo, Google tarafından resmi olarak dağıtılmaya başlandı.

Aylardır devam eden betalar ve önizlemeler sonunda Android mobil işletim sisteminin yeni nesil sürümünü Android O (Android Oreo) Google’ın düzenlediği etkinlikte resmi olarak tanıtıldı ve dağıtımına başlandı. Bakalım yeni işletim sisteminin bu sürümü ile birlikte bizleri ne gibi yenikler bekliyor?

Android 8.0 Oreo İle Gelen Yenilikler

Güneş tutulmasından yararlanılarak farklı bir konseptte gerçekleşen etkinlikte Google tarafından resmi olarak tanıtılan ve başta bazı Pixel – Nexus cihazlar için dağıtımına başlanan Android Oreo, önceki sürümlere nazaran hem çok daha güvenli hem de çok daha stabil bir işletim sistemi.

Android Oreo ile gelen başlıca yeniliklerden ilki, Apple’ın 3D Touch özelliğine çok benzeyen, Uygulama Rozeti özelliği. Yeni Uygulama Rozeti özelliği ile birlikte uygulama simgesi üzerine uzun süre basılı tutulduğunda, alınan son bildirim ve uygulama widget’ları gibi çeşitli bilgiler görüntülenebilecek.

Dikkat çeken bir başka Android Oreo yeniliği ise Picture-in-picture özelliği. Bu özellik temelde masaüstündeki kolay pencere kullanımını mobile taşımak için geliştirilmekle birlikte kullanıcıların aynı anda birden fazla işi yapabilmelerine olanak sağlamakta.

Artırılmış Kullanıcı Yetkileri

Ek olarak standart Android emojilerinin baştan aşağı yenilendiği Android Oreo ile birlikte, listeye 60’dan fazla yeni emoji daha eklendi. Ayrıca Android Oreo ile gelen gelişmiş bildirim yönetimi özelliğine ek olarak kullanıcılar arka planda çalışan uygulamalar üzerinde artık daha fazla kontrol sahibi olabilecek.

Android Oreo alacak akıllı telefonları kısaca listeleyecek olursak: Google Pixel, Pixel XL, Pixel C, Nexus 6P, Nexus 5X ve Nexus Player, Xperia X, XZ, XA1, HTC U11, Nokia 3, 5, 6, 8, OnePlus 3, 3T,5 ve Samsung’un 2017 model tüm Galaxy serisi akıllı telefonları.