Android 12L Tanıtıldı

Android 12L

Google Android Dev Summit etkinliğinde geniş ekranlı cihazlara özel tasarladığı Android 12L işletim sistemini tanıttı.

Android 12L Özellikleri

Geçtiğimiz aylardan itibaren tablet pazarına tekrar dönüş yapacağı ve iPad ile rekabete hazırlandığı söylentileri çıkan Google’dan ilk hamle geldi. Android 12L işletim sistemi ile katlanabilir akıllı telefonların kullanırlılığı da artırılacak.

Önceki dönemlerde geniş ekranlı akıllı telefonlar, tabletler ve katlanabilir cihazlar için Android işletim sistemini optimize etmemesi ile eleştirilen Google’dan beklenen hamle nihayet geldi. 600 dp ve üzerindeki tüm cihazlardaki kullanıcı deneyimini artırması ve daha rahat bir cihaz deneyimi sunması amaçlanan Android 12L resiyet kazandı. Android’in yeni dönemde bütün görsel öğeleri, geniş ekranlar için daha da kullanışlı hale gelmiş olacak.

Geniş Ekranlı Cihazlar Artık Daha Kullanışlı

Google’ın yaptığı açıklamada Android 12L işletim sisteminin yeni bir Android versiyonu olarak görülmemesi gerektiği ve işletim sistemini geniş ekranlarda daha iyi hale getirebilecek bir özellik olduğu ifade edildi. Android 12L’in ilk dikkat çeken özelliği ise iPadOS’a çok benzeyen yeni görev çubuğu.

Ekranın üst kısmına konumlanan küçük bir loguyu ekranın ortasına almanızla birlikte bölünmüş ekran özelliği devreye giriyor. Kullanıcılar pratik bir şekilde aynı ekrandan farklı işlemlerini yapabilecekler. Google bu özelliğin daha önce de Android’de bulunduğunu fakat artık çok daha hızlı ve kolay erişilebilir hale getirildiğini ifade etti. Google bu yeni özellikle Android’deki tüm uygulamaların bölünmüş ekran desteğine sahip olacağının da altını çizdi.

Google, Android 12L Developer Preview versiyonunun yayınlandığını belirtti. Ayrıca Android için yazılım geliştiren kullanıcılara Android 12L Emülatörü de sunuldu. Yayınlanan versiyon ayrıca Android Studio desteğine de sahip.

Pixel 6 ve Pixel 6 Pro Kullanıcılarına da Gelecek

Google, Android 12L işletim sisteminin yalnızca tabletlere ve katlanabilir akıllı telefonlara özel olmadığını, yeni dönemde öncelikle Pixel 6 ve Pixel 6 Pro kullanıcılarının da beğenisine sunulacağını ifade etti. Ancak geniş ekranlı olmayan cihazlar yeni işletim sisteminin birçok özelliğinden yararlanamayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir