Anakart satın alırken dikkat edilmesi gerekenleri sizler için sıraladık. Detaylar haberimizde.

Anakart seçmek ve almak zor iş. Birçok model arasından seçim yapıp en uygun ve en doğru olanı bulmak gerekiyor. İşte bu nedenle anakart alırken dikkat etmeniz gerekenleri detaylı olarakanlatıyoruz. Bu rehberimizde kendinize en uygun anakart seçimini yapmanızı sağlamaya çalışacağız.

Anakart Satın Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Anakart satın alırken bazı ana maddelere dikkat etmek gerekir. Bilgisayar toplarken, eğer kısıtlı bir bütçe ile hareket ediliyorsa, kullanıcılar ilk olarak anakart fiyatından tasarruf etmeye gidiyorlar. Ucuz anakart sizin için hesaplı görünebilir ama kalitesiz, uyumsuz ve yetersiz bir modeli satın aldığınızda, ilerisi için çok daha büyük problemler yaşayabilirsiniz. Yani sadece fiyata odaklanmamak gerekiyor.

Anakart Satın Alırken İşlemci ve Anakart Uyumu

Anakart işlemci uyumu en önemli unsur. Öncelikle sisteminize hayat verecek parça olan işlemci, anakart modellerine göre farklılık gösterebilir. Bu noktada kıstasınız kesinlikle öncelikli olarak işlemci olmalıdır. Yani anakarta göre değil, işlemciye göre anakart seçmek gerekiyor.

Bu noktada sizin karşınıza iki ana başlık çıkıyor; işlemci markası ve soket tipi. Piyasada halihazırda iki farklı işlemci markası PC’lerde faaliyet gösteriyor. AMD ve Intel arasında seçim yapmak tamamen sizin tercih ve seçimlerinize göre şekilleniyor. Bunu yaptıktan sonra soket tipini dikkatli bir şekilde kontrol etmelisiniz. İşte sizin satın alacağınız modeller bu aralıkta olacaktır. Diğer modeller işlemci uyumuna sahip olmadığı için zaten işinize yaramayacaktır.

Anakart ve Kasa Uyumu

İkinci önemli nokta kasanız ile anakart arasındaki uyumdur. Seçim aralığınız da zaten bu ölçütte ilerlemelidir. Öncelikle size uygun işlemci ile PC’nizin kalbini oluşturmalı, ona uygun bir vücut (anakart) seçmeli ve anakartın uyumlu olacağı kasayı belirlemelisiniz.

Seçtiğiniz anakart modelinin almak istediğiniz kasa ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Full tower denilen kasalar genellikle birçok modele uyumlu olurken, Extended ATX bir anakartı minik bir kasaya sığdıramazsınız. O nedenle anakartınızı alırken aklınızdaki kasa boyutlarına göre bir araştırma yapmalısınız.

Anakarttaki Ek Özellikler Önemli

Kalite konusunda size en uygun ve doğru modeli almanız önemlidir ama başka bir önemli nokta ise anakartın sunduğu ek özelliklerdir. Bunlar arasında en önemli olanlar onboard ekran kartı ve dahili ses kartı olacaktır. Kullanıcılar artık ekran kartı kısmında onboard kısmını es geçiyorlar ama olası bir ekran kartı arızasında dahili grafik arabirimi sunmayan modeller size sıkıntı çıkarabilir. Bu nedenle satın alacağınız anakartın görüntü çıkışı olmasına dikkat etmelisiniz.

Eğer uzun kullanım hedefindeyseniz giriş çıkışlarda da yenilikçi olmanız gerekiyor. USB 3.0 bağlantılarına ağırlık veren, Thunderbolt girişleri içeren bir anakart tercih edebilirsiniz.