Anahtarsız Araçlarda Güvenlik Açığı Bulundu

Alman araştırmacılar, otomobillerdeki anahtarsız giriş sistemlerinin hırsızlar tarafından açılmaya son derece elverişli olduğunu açıkladılar. Detaylar haberimizde.

anahtarsiz-arac

Anahtarsız otomobil giriş sistemleri, gelişen otomobil teknolojisi beraberinde çeşitli firmalar tarafından kullanıcılarına hizmet vermeye başlamıştı.

Firmalar tarafından olası hırsızlıklara karşı tam güvenlik sunduğu ifade edilen sistemler ise, yapılan araştırmaya göre güvenlik açığı barındırıyor.

Alman Otomobil Kulübü ADAC, anahtarsız giriş sistemlerin barındırdığı güvenlik açığı nedeniyle bir süredir hırsızlık olaylarında artışın yaşandığını ifade etti.

Söz konusu güvenlik açığı nedeniyle, sistemlerin anahtarlı sistemlere oranla daha fazla hırsızların tercihini oluşturduğu konusu da yapılan araştırmada yer aldı.

ADAC, güvenlik açığını göstermek adına anahtarsız giriş vericisi tuşları ile donatılmış sistemleri içeren bir dizi deney gerçekleştirdi.

225 dolar maliyetine sahip giriş sistemlerinin kullanıldığı deneyde, anahtarsız otomobil motorunun giriş fob alanı dışına çıkması sonucunda, sürücü sistemi uzaktan kontrol edebiliyor.

Yani sürücü müdahalesi olmadan otomobil kontrol edilebiliyor. Sürücülerin de gerçekleştirebildiği bu olguyu hırsızlar odaklarına aldıkları takdirde hırsızlık kaçınılmaz oluyor.

Araştırma çerçevesinde detaylar açıklandığında sonuçlar daha da çarpıcı hale geldi. Sistem Audi, BMW, Ford, Toyota, Kia ve GM firmalarının araçlarında çalışabiliyor.

Bu hack sürümünün yeni olmadığı fakat ADAC araştırmasının sistemin son model otomobillerde de kullanılabildiği  Engadget‘ta yer aldı.

Hack’i etkisiz hale getirmek için gözüken tek yol ise, anahtarın kullanımında olmayan bir çanta ya da Faraday kafesini sinyal bloklama cihazı olarak kullanmaktan geçiyor.

Sürücüler açısından kullanışlı olmayacağı düşünülen sistemin, hırsızları engellemek adına hayati bir öneme sahip olduğu belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir