Anahtar kelime analizi, son günlerde sık sık duymakta olduğumuz kavramlar arasında yer almakta ve internet platformunda karşımıza çıkmaktadır. Bu kavram, bazıları için hiçbir şey ifade etmese de, site sahipleri tarafından önemli takip edilmektedir.

Özellikle sitelerine içerik giriş sağlayan kişiler, anahtar kelime adına verdiğimiz değerlere büyük bir özen göstermektedir. Web sayfalarını iyileştirme hareketi olarak da bilinen SEO çalışmalarında anahtar kelime seçimi ve kullanımı büyük önem taşımaktadır. Bu platformda başarıya ulaşabilmek için baştan sona kadar bütün çalışmalara dikkat etmelisiniz. Yapacağınız yanlış hamleler hem sizi hem de sitenizi olumsuz etkileyebilir. Dolayısıyla bir SEO danışmanından yardım isteyerek çok daha doğru adımlar atabilirsiniz. SEO danışmanı, size her konuda olduğu gibi anahtar kelime kullanımında ve oranlarında da gerekli yardımı sağlayacaktır.

İlk olarak anahtar kelime sayısına büyük bir hassasiyet göstermelisiniz. Yani seçilen anahtar kelimeyi bir makale içinde defalarca kullanmak size bir artı sağlamayacağı gibi makalenin kalitesini de doğrudan düşürecektir. Bu sebeple belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeyi doğru oranlarda ve doğru yerlerde kullanmalısınız.

Örneğin söz konusu kelimeyi aynı cümlede iki ya da üç kere kullanmak makalenizi oldukça kötü ve kalitesiz gösterecektir. Dolayısıyla uygun yerlerde kullanmalı ve bu konuda yardım istemelisiniz. Kullanılan yer ve oranlar kadar seçilen kelime de büyük bir önem arz etmektedir. Kullanacağınız anahtar kelime, kesinlikle başlık ve içerikle uyumlu olmalıdır. Başlıkla ters düşen ve içerikle alakası olmayan kelimeler, makale kalitesi ve SEO çalışmaları açısından hiçbir şey ifade etmemektedir. Yani anahtar kelime seçmeden önce detaylı bir araştırma yapmalı ve uygun kelimeleri bulmalısınız.

Arama motorlarında aranma ihtimali olan kelimeleri yazı içinde kullanmanız sizin için büyük bir avantaj olacaktır. Eğer Google sıralamasında sitenizin üst sıralarda yer almasını ve birçok kişi tarafından tıklanarak ziyaret edilmesini istiyorsanız doğru kelimeler kullanmanız gerektiğini kesinlikle unutmamalısınız. Ayrıca seçtiğiniz anahtar kelimelere uygun bir şekilde linkleme yapabilmeniz gerekli olacaktır.

Belirlenen kelimeler aracılığıyla linkleme yapmakta SEO çalışmaları açısından önemli bir konudur. Bütün bu işlemlerden önce iyi bir analizin size yardımcı olacağını aklınızdan çıkarmamalısınız.

Kaynak: Adtorium SEO