Amerika’da Yatırım Yapmak

Amerika, çeşitli zamanlarda Green Card ile başka ülke vatandaşlarına Amerikan vatandaşı olma fırsatı veriyor.

Ancak, bu konuda şans faktörü de çok önemli. Pek çok insanın hayalini kurduğu Amerikan vatandaşı olmak, büyük bir çoğunluk için hayatları boyu bir hayal olarak kalıyor.

Ancak, Amerikan vatandaşı olmak ya da Amerika’da kalıcı olarak yaşayabilmek için tek yol Green Card değil. Amerikan Hükumeti başka farklı yöntemlerle de insanların Amerika’da yaşayabilmelerine olanak tanıyor. Bunlardan en çok bilineni ise EB-5 Vizesi. Eğer Amerika’da yatırım yapmak için yeterli gücünüz varsa sürekli oturum hakkı almak mümkün. EB-5 vizesi almak için 3 adet şartı yerine getirmek gerekmekte. Bunlardan ilki; en az 1 milyon dolarlık bir para ile Amerika’da faaliyet gösterecek olan bir işletme açmak ya da halihazırda var olan bir işletmeye 500 bin dolarlık bir kaynak yatırımı yapmak, ikincisi; yatırım yaptığınız paranın yasal yollardan kazanılmış olması, üçüncüsü ise; yapılan yatırımın en az 10 tam gün iş imkanı sunduğunun ya da sunacağının garantisinin verilmesi gerekmektedir.

Nerelere Yatırım Yapılmalıdır?

Amerika’da yatırım yapılabilecek yerler kısa bir araştırma ile kolayca belirlenebilir. Bununla birlikte eğer hükumet tarafından belirlenen ve yatırım ihtiyacı olan bölgelere yatırım yapılırsa, yapılacak yatırım miktarı 500 bin dolar olarak hesaplanır. Hükumet yatırım yapılabilecek yerler olarak iki seçenek sunmuştur. Bunlardan bir tanesi kırsal alan olarak belirlenen ve nüfusu 20 bin kişinin altında olan yerlerdir. Bu kırsal alanlar, genellikle şehir merkezlerine oldukça uzak yerlerdir. Hükumetin belirlediği ikinci yatırım alanları ise işsizliğin fazla olduğu yerlerdir. Eğer işsizlik oranı ülkenin işsizlik oranından %150 oranında fazla ise bu yerlere de yatırım yapılabilir.

Hangi Çeşit Yatırımlar Yapılabilir?

Yatırım yapılabilecek kuruluşlar Kasım 1990 tarihinden önce kurulmuş ve kar etmeyi amaçlayan kuruluşlar olmalıdır. Bununla birlikte, kurumun hala faaliyetini devam ettirmesi gerekmektedir. Yatırımı yapan kişi, yatırım yaptığı bu kuruluşta idare ya da yönetim kademesinin bir parçası olmak zorundadır. Kağıt üzerinde yatırımı yaparak kuruluşla başka hiç bir ilişkisinin olmaması suç teşkil eder. Böyle durumlarda EB-5 vizesi derhal iptal edilir.

EB-5 Vizesi Almanın Prosedürleri Nelerdir?

Yeni bir işletme açmaya ya da bir kuruluşa yatırım yapmaya karar verdiniz. Peki sonrasında hangi adımları izleyeceksiniz? Bu noktada karşınıza üç adım çıkıyor. Bunlardan ilki bir göçmenlik dilekçesi doldurmak olacaktır. Bu dilekçede EB-5 vizesi almak için gerekli açıklamaları yapmak anlamında son derece önemlidir. Bu açıklamalar, güven verici ve ikna edici özellikte olmalıdır. Ayrıca, yasal para kaynağınız olduğunu, iş imkanı sunabileceğinizden de bahsetmeniz son derece önemlidir. İkinci adım ise geçici oturma iznine sahip olmaktır. Yatırımı yapacak kişi ve ailesi için geçici oturma izni gereklidir. Göçmenlik için yazılan dilekçe onaylanırsa, Amerikan Hükumeti yatırımcıya 2 yıl süreli geçici yeşil kart verir. Üçüncü adım ise bu geçici süreli oturumun kaldırılmasıdır. Geçici yeşil kart sahibiyken diğer taraftan yapılacak yatırımlarla ilgili tüm işlemleri halledip gerekli yatırım yapıldıktan sonra, yatırımı yapan kişi ve ailesi 10 yıllık bir yeşil kart sahibi olurlar. Bunun için herhangi başka bir şart aranmaz.

Amerika Birleşik Devletleri çok fazla sayıda birbirinden bağımsız bölgeye sahiptir. Bu bakımdan yatırım yapılabilecek bölgelerin sayısı ve karşılaşılabilecek zorluklar farklılık göstermektedir. Bununla birlikte bu işlerle ilgilenen memurlar arasında hile, rüşvet ve dolandırıcılık çok sıklıkla görülmektedir. Bu yüzden yatırım yapmadan önce, yatırım yapılacak bölgenin bürokratik olarak araştırılması oldukça önem taşımaktadır.Göçmenlik ile ilgili detaylı bilgilere http://lawapj.com/tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.