Beyaz Saray‘dan gelen açıklamaya göre ABD hükümeti hayata geçirdiği yeni projesi ile siber savaşlar konusunda çok daha güçlü bir savunma hattı oluşturdu.

siber-savas

Başta Sony Pictures olmak üzere çok sayıdaki Amerikan şirketinin uğradığı büyük çaplı dijital saldırıların sayısı gün geçtikçe artarken, ABD hükümeti konu hakkında çözümler üzerinde çalışıyor. Beyaz Saray’dan gelen bilgilere göre hükümet yeni projesini tamamladı ve US Cyber Threat Intelligence Integration Center adlı bir bakanlık görevi görebilecek bir merci kurdu.

Bu projenin hayat bulma sebebi ise, FBI ve CIA gibi isimlerin dijital dünya savaşları konusunda birbirleri ile iletişiminin oldukça zayıf kalması. Her iki devlet kurumu da büyük çaplı saldırılarda yeterli etkinliği gösteremeyince işe direkt olarak giren Beyaz Saray böylece CTIIC adlı mecrayı gerçek kılmış.

CTIIC sayesinde FBI, NSA ve CIA hem çok daha hızlı çalışacak hem de ulusal güvenliği tehdit edecek saldırıları önceden bertaraf edebilecek. Merci aynı zamanda iş dünyası ve yargı organlarıyla düzenli olarak iletişim kurarak onlara güvenlik çözümleri için tavsiyelerde bulunacak.

Dedikodular ise Beyaz Saray’ın asıl hedefinin Kuzey Kore‘den gelecek yeni siber atakları çok daha kolay savuşturarak yeni skandalların önünü almak istediği yönünde.