AMD Ryzen Z1 ve Z1 Extreme Tanıtıldı

AMD Ryzen 7000

AMD taşınabilir oyun konsolları için geliştirdiği Ryzen Z1 ve Ryzen Z1 Extreme yonga setlerini tanıttı.

AMD Ryzen Z1 ve Z1 Extreme Tanıtıldı

Zen 4 mimarisi ile ivme kazanan AMD şirketi taşınabilir oyun konsolları için geliştirdiği Ryzen Z1 serisi yonga setine resmiyet kazandırdı. Firma taşınabilir oyun konsolları için geliştirdiği Ryzen Z1 ve Z1 Extreme modellerinin 4 nm teknolojisi ile üretildiğini ifade etti. RDNA 3 GPU ile karşımıza çıkan yonga setleri şimdilik yalnızca Asus ile paylaşılacak.

AMD Ryzen Z1 Teknik Özellikleri

AMD Ryzen Z1 12 iş parçacığına sahip 6 çekirdekli bir Zen 4 CPU ve 4 çekirdekli RDNA 3 GPU ile kullanıcılara sunuldu. Toplamda 22 MB önbelleğe sahip olan yonga setinin 2.8 teraflop grafik performansına sahip olduğunun altı çizildi.

AMD Ryzen Z1 Extreme Teknik Özellikleri

Ryzen Z1 Extreme modeli ise 16 iş parçacığına sahip 8 çekirdekli Zen 4 CPU’ya ve 24 MB önbelleğe sahip 12 çekirdekli RDNA 3 GPU ile karşımıza çıktı. Ryzen Z1 Extreme yonga setinin grafik performansı ise 8.6 teraflop.

Her 2 yeni yonga seti de USB 4 bağlantısının haricinde LPDDR5 ve LPDDR5X belleklere destek veriyor. Yonga setleri ayrıca AMD Radeon Süper Çözünürlük (RSR) yükseltme, Radeon Chill, Radeon Image Sharpening ve AMD Link’i de destekliyor.

Asus ROG Ally Taşınabilir Oyun Konsolu Çıkış Tarihi

Asus firması gücünü AMD Ryzen Z1 serisinden alacak olan Asus ROG Ally modelini 11 Mayıs tarihinde tanıtacağını belirtti. 2023’ün son çeyreğinde Ryzen Z1 yonga setine sahip başka taşınabilir konsol modellerinin de piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir