AMD Ryzen 9000 Serisi İşlemciler Geliyor

AMD Ryzen 9000

AMD Ryzen 9000 serisi Zen 5 mimarili yeni işlemciler Temmuz ayında resmi olarak satışa çıkabilir.

AMD Ryzen 9000 Serisi İşlemciler Geliyor

AMD firması Zen 5 mimarisini baz alan Ryzen 9000 serisi için çalışmaları hızlandırdı. Donanım devinin Granite Ridge olarak isimlendirilecek yeni nesil masaüstü işlemcilerini Temmuz ayının sonlarında piyasaya süreceği açıklandı. İlk 4 model 16 çekirdekli Ryzen 9, 12 çekirdekli Ryzen 7, 8 çekirdekli Ryzen 5 ve 6 çekirdekli Ryzen 5’ten oluşuyor.

AMD şirketinin önemli açıklamalar yapması bekleniyor. Düzenlenecek etkinlikte Ryzen 9000 serisi işlemciler resmi olarak tanıtılması mümkün. Firmanın performans ve teknik özellikler ile ilgili ayrıntıları açıklaması da merakla bekleniyor.

Zen 5 Mimarili Yeni İşlemciler Temmuz Ayının Sonunda Geliyor

İşlemciler Temmuz ayının sonu kadar satışa sunulmayacağı ifade edildi. Ryzen 9000 lansmanı ile eş zamanlı olarak MSI, Gigabyte ve ASUS gibi anakart üretici firmalar da AMD X870 yonga seti tabanlı anakartlarını sergileyecekler.

Ryzen 9000 serisi işlemcilerin BIOS güncellemeleri aracılığı ile AM5 soket ve AMD 600 serisi ile uyumluluğunu koruyacağının altı çizildi. Birçok anakart üreticisinin Ryzen 9000 desteğini içeren BIOS güncellemesini çoktan yayınladığını da hatırlatalım.

Advanced Vector Extensions İle Daha Zorlu İşlevler Yerine Getirilebilecek

Zen 5 mimarisine yapılan en önemli eklemelerden birisi de yeni AVX ve AVX-512 talimatları da dahil olmak üzere Advanced Vector Extensions (Gelişmiş Vektör Uzantıları) için gelişmiş destek sağlanacak. Bu özellik işlemcilerin bazı yazılımlarla kullanıldığında daha zorlu işlevleri yerine getirmelerina imkan sunacak.

Ryzen 9000 serisi yeni işlemciler Intel Raptor Lake ile rekabet edecek. Intel firmasının ana odağında yapay zeka operasyonları için NPU birimi konumlanıyorken AMD şirketinin neler sunacağı merakla bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir