AMD Radeon RX 480 İncelemesi

Fiyat performans oranıyla dikkat çeken ve VR desteği gibi özellikleriyle öne çıkan AMD Radeon RX 480 incelemesi sizlerle. Cihazın tüm detayları ve güncel satış fiyatı incelememizde.

amd-radeon-rx-480

AMD Radeon RX 480 incelememizde, son dönemin en çok ses getiren ekran kartının detaylarına bakıyoruz. AMD Radeon RX 480’in özellikleri, fiyatı ve merak ettiğiniz diğer tüm konuların cevabını yazımızda bulacaksınız.

AMD Radeon RX 480 Özellikleri

AMD’nin yeni Polaris mimarisiyle karşımıza çıkan Radeon RX 480, bünyesinde 14 nm sürecinde üretilen Ellesmere kod adlı GPU‘sunu barındırıyor.

Ekran kartının teknik detaylarına geçmeden önce tasarımından söz edecek olursak, her ne kadar kartın önden görünümü bir hayli uzun olsa da, aslında PCB‘nin boyutu oldukça kısa. Ekran kartına arkadan baktığımızda bir bölümün fan için ayrıldığını ve bu görünümün o nedenle böyle olduğunu anlıyoruz.

Referans tasarımda tek fanlı bir soğutma çözümü kullanan ekran kartı, ön tarafındaki dokulu yapısıyla şık görünen yapıda. Giriş çıkış noktalarında ise 3 adet DisplayPort ve bir tane HDMI yer alıyor. Bu görüntü çıkışları sayesinde 4K, 5K veya 8K görüntü alabilmek mümkün.

Düşük güç tüketimi sayesinde sadece 6-pin güç konnektörüyle çalışan AMD Radeon RX 480, ana kartta iki slotluk yer kaplıyor.

Teknik detaylara geri dönecek olursak kartın temel frekans hızı 1.120 – 1.266 MHz, Boost hızı ise 2.000 MHz olarak belirlenmiş durumda. Ayrıca kartta 8 GB GDDR5 belleklerinin olduğunu da belirtelim.

Modelin önemli avantajlarından biri de VR Ready olması, yani bir başka deyişle sanal gerçekliğe destek veren bir cihaz olması. Steam VR testini başarıyla geçen ekran kartı ile, HTC Vive gibi VR gözlüklerini kullanabilmek mümkün. Bu da ürünün fiyatına oranla ne derece iyi bir performans verdiğini gözler önüne seriyor.

AMD Radeon RX 480 Artıları

Hem 1080p hem de 2K çözünürlükle oyun performansı çok başarılı
Önceki nesillere göre düşük güç tüketimi
VR Ready olması

AMD Radeon RX 480 Eksileri

Yük altında nispeten gürültülü bir ekran kartı
Yük altında değilken de fanlar çalışıyor
DVI bağlantı noktasının olmaması

AMD Radeon RX 480 Teknik Özellikleri

Grafik İşlemci: Ellesmere
RAM: 8 GB GDDR5
Temel Hızı: 1.120 – 1.266 MHz
Boost Hızı: 2.000 MHz
TDP: 150 Watt

Fiyat: 1.000 TL civarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir