AMD 64 Çekirdekli İşlemcisini Tanıttı

AMD 64 çekirdekli yeni EPYC Rome işlemcisini tanıttı. Detaylar haberimizde.

Zen mimarisi ile Intel‘i zorlamaya başlayan AMD firması yeni EPYC Rome işlemcisine resmiyet kazandırdı. 7nm üretim teknolojisine sahip olan yeni işlemciler 64 çekirdek 128 izlekten oluşacak.

AMD, Next Horizon etkinliğinde yeni teknolojilerini tanıttı. x86 platformundaki dünyanın ilk 7nm üretim teknolojisine sahip olan 64 çekirdek 128 izlekten oluşan işlemcisi EPYC Rome tanıtıldı. Henüz bu işlemcilerde seri üretime geçilmediğini ve en erken 2019 yılında piyasada olacağını belirtelim.

Zen mimarili işlemcilerin ilk piyasaya sunulduğu sırada 4 çekirdekli işlemcilerin piyasada yaygın olduğunu fakat Ryzen serisinin satışa sunulmasıyla birlikte 6 ve 8 çekirdekli modeller de kolayca ulaşılabilir hale geldi. Şirketin fiyat / performans oranına her zaman önem göstermesi Intel’in de elini taşın altına koymasına neden oldu.

AMD’nin yeni mimarili işlemcilerinin adının Zen 2 olacağı uzun zamandır bilinen bir gerçekti. Bilinmeyenler ise Zen 2 mimarisinin ne gibi yeniliklerle geleceğiydi. Next Horizon etkinliğinde açıklananlara göre 64 çekirdek ve 128 izleğe kadar yükselebilen değerlerin yanında 4 kata kadar fazla kayar nokta performansı vadediliyor.

EPYC Rome, 64 çekirdekli bir sunucu işlemcisi olarak karşımıza çıkıyor. 7nm’lik Zen 2 çekirdeklerinden güç alıyor ve içinde 14 nm‘lik 10 farklı çekirdek daha bulunuyor. 8 kanallı DDR4 ve PCIe 4.0 desteğine sahip oldular.

Yeni işlemci platformu Naples ile uyumlu olduğu için bir önceki EPYC sahipleri kolay bir şekilde işlemcilerini değiştirebilecekler. Ayrıca PCIe 4.0 arayüzü ile yeni nesil ekran kartlarıyla daha iyi performans sunulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir