okey oyna

AMD 32 Çekirdekli İşlemcisini Duyurdu

AMD‘den 32 çekirdekli işlemci geliyor. Yeni nesil işlemcinin tüm detayları haberimizde.

Computex 2018 fuarında devam eden teknoloji rekabetine Intel ve AMD firmaları da dahil oldu. Intel’in 28 çekirdekli işlemci üreteceğini açıklamasından sonra sahneye AMD’nin CEO’su Lisa Su gelerek bombayı patlatt. AMD 32 çekirdekli işlemcisini sunmaya hazırlanıyor.

Computex 2018 fuarı işlemci pazarında büyük bir rekabete tanıklık etti. Intel’in 28 çekirdekli ve 5 GHz hızına çıkabilen yeni işlemcisini tanıttığı sunumdan birkaç saat sonra AMD, 32 çekirdekli işlemcilerini son kullanıcılara sunmaya hazırlandıklarını açıkladı. AMD şirketinin CEO’su Lisa Su‘nun tanıtımını yaptığı bu yeni işlemci serisi 2. nesil Threadripper işlemci mimarisini kullanacak.

Üzerinde 4 adet 8 çekirdekli Ryzen işlemci çipi barındıran bu yeni işlemci serisi 64 tane sanal çekirdeğe sahip olacak. Böylece 1 çekirdek aynı anda 2 farklı işlem yapabilecek ve yüksek performanslı işlerin altından rahatlıkla kalkılacak.

Bu işlemci seviyelerine çıkıldığında kullanıcılar yüksek ısılarla karşılaşacak. Bu problemin üstesinden ancak su soğutmalı sistemler gelebilecek. Lisa Su, aynı tanıtımda AMD’nin Cooler Master firmasının desteği ile yeni su soğutmalı sistemlerini de tanıttı. Ayrıca 32 çekirdekli yeni işlemcilerin kutusundan soğutma sistemi çıkmayacağını ve ayrıca alınması gerektiğini söyledi.

Yeni işlemci serilerinin 2018 yılının Sonbahar aylarında piyasaya sürüleceği açıklandı. AMD Ryzen Threadripper işlemcilerin satış fiyatı ile ilgili şimdilik herhangi bir bilgi yok.

 240 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir