Bellek üretici firma SK Hynix, akıllı telefonlar ve tabletler ile uyumlu tek çip içinde 8 GB LPDDR4 bellekler üretmeye başladığını duyurdu.

Güney Kore merkezli bellek üreticisi SK Hynix, akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar için tek çipli yapıda 8 GB LPDDR4 bellekler üreteceğini duyurdu. Önümüzdeki yıl ve sonrasında 8 GB RAM‘li telefonlar görebiliriz.

Haberin detayına girmeden önce, SK Hynix firmasını kısaca tanıyalım. SK Hynix, Samsung‘un ardından dünyanın en büyük çip üreticisi ve dünyanın en büyük beşinci yarı iletken üreticisidir. Hyundai Electronics adıyla da bilinen Hynix, geçtiğimiz dönemlerde SK grubu ile birleşip SK Hynix adıyla çalışmalarına devam etti.

Bir süre önce Samsung’un 8 GB LPDRR4 bellek üretimine geçtiğini duyurduktan sonra SK Hynix markası da 8 GB LPDRR4 bellek üretimine geçeceğini duyurdu. Üretim süreci konusunda SK Hynix’in üretimi Samsung’un bir kaç nesil gerisinde zira, Samsung 10 nm üretim sürecinde 8 GB LPDDR4 bellek üretimi yaparken, SK Hynix ise 21 nm üretim sürecinde çalışmalarını sürdürecek. Bu haliyle de akıllı telefonlarla uyumlu olacağını belirtelim fakat baskı devre genel tasarım gibi konularda çok ince modellerde yer alması zor görünüyor.

29.8 GB/s bant genişliğine sahip olan belleklerin 3.733 Mhz frekans hızına sahip olacağı açıklanırken, Samsung’un bellekleri ise 4.266 Mhz frekans hızlarına kadar destek verecek. UFS NAND flash yongalarını kullanan belleklerin voltaj ölçümü ise 1.8/ 1.1V olarak açıklandı. Ultra düşük güç tüketimli model ise 0.6V değerle üretilecek. Bu belleklerin 2017 yılının ilk çeyreğinde dağıtılması bekleniyor.