Akıllı Ayakkabılar Hayatı Kolaylaştırıyor

Çok yakında bilmediğiniz bir adrese giderken yolda sürekli telefona bakmanız gerekmeyecek. Bu akıllı ayakkabılar özellikle görme engellilerin hayat kalitesini artırıyor.

Giyilebilir teknolojilerde ürün yelpazesi yatay olarak büyümeye devam ediyor. Yıllardır akılsız olarak kullandığımız eşya ve aksesuarlara her geçen gün yeni bir akıllı form ekleniyor. Son olarak Hindistan merkezli Ducere Technologies tarafından sunulan Lechal akıllı ayakkabılar, başta görme engelliler olmak üzere herkesin hayatını kolaylaştıracak.

Bluetooth ile akıllı telefona yüklediğiniz uygulamaya bağlanan Lechal akıllı ayakkabılar, Google Maps altyapısını kullanarak gitmek istediğiniz yere sizi götürecek. Yani bir yol ayrımında sağa dönmeniz gerekiyorsa, sağ ayağınızdaki ayakkabı titreyerek uyaracak.

akilli-ayakkabi-1

Yaşam kalitesi yükseliyor

Aynı zamanda fitness uygulamalarıyla uyumlu sensörleri de bulunan akıllı ayakkabılar, yürürken ya da koşarken ne kadar mesafe kat ettiğinizi, ne kadar kalori yaktığınızı da takip altına almanızı sağlıyor. Öncelikli olarak görme engelliler için geliştirilen bu ayakkabılar, zaman içinde ek özellikler eklenerek daha da geniş bir kitleye sunulacak.

Eylül ayında yurtdışında piyasaya çıkacağı açıklanan Lechal akıllı ayakkabıların 100 ile 150 dolar arası bir fiyatla satılması bekleniyor. Ducere Technologies ayrıca ayakkabıları görme engelli müşterilere daha uygun fiyatla sunabilmek için kâr amacı gütmeyen organizasyonlarla iş birliği yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.