okey oyna

Adsense Reklam Yerleşimi Mantığı

Adsense reklam yerleşimlerini incelediğimiz zaman genellikle hatalı olduklarını görüyoruz.

İnsanlara bol reklam gösteren ve onları sıkan yerleşimler kötü bir izlenim bırakır. Hem doğru reklam yerleşimi hem de kısıtlama yapmadan reklam sunmak mümkün. Reklamı öyle bi sunuyoruz ki adeta reklamlardan bir kare oluşturuyoruz ve ortasında minicik içerik kalıyor. Bu kuru kalabalık eğer popüler bir siteniz varsa akıllara “karmaşık site” olarak kazınmanıza yol açabilir.

Mantık hayatın her noktasında gerekli olduğu gibi burada da gereklidir. Hatta reklam yerleşimi tamamen zekanın yansımasıdır,bir nevi sanattır. Örneğin içerik başına bağlantı reklamı koymak yanlıştır çünkü tıkladığında siteden gidecek. Bağlantı reklamları bu yüzden genellikle yazının sonuna konur. Bir başka örnek olarak misal içeriği reklamlar ekleyerek aşağıya itmek hem kural ihlalidir,hem kötü görüntüdür,hem de tıklattırmaz çünkü istenilen içeriğe engel görülen reklamlar olumsuzluk algısı yaratır. Örneğin sidebar kısmına bağlantı reklamı koymak son derece mantıklıdır çünkü bağlantı reklamları direktman konuyla alakalı cıkacağı için tıklanma ihtimali yüksektir ve sidebar genellikle insanların ne için ayrılan bir bölüm olduğunu bildiği bölümdür,bilir ki bu bölüm alternatif içerikleri okumak için bakacağım bölgedir.

Reklam yerleşimi konusunda alternatif fikirler sayısızca üretilebilir. Temaya özel olarak çok iyi yerleşimler yapmak mümkündür, yeter ki mantık kullanmayı ihmal etmeyin. Ayrıca reklam yerleşiminin çok iyi olması %100 potansiyelinizi kullandığınız anlamına gelmez. Site içinde dolaşım yoksa gelen hit kısmen ziyan olur. Ziyaretçiye öyle bir içerik sunun ki devamını okumak için diğer yazıya gitsin. Örneğin bir telefonun özelliklerini sunarken içeriğin sonuna “bu telefonun kamerasından çekilmiş 5 fotoğraf” gibi başka bir içeriği önerin. Burada dikkat ederseniz 1 ziyaretçiyi 2’ye katladınız. Ziyaretçi eğer birincisinde reklama tıklamadıysa 2.gideceği içerikte farklı reklam görerek belki tıklayabilir ve böylece sitenizin içerisinde dolaştırdığınız ziyaretçiye reklam tıklattırmış olursunuz. Bunlar basit tekniklerdir, üzerine düşündükce dahice fikirler ortaya çıkacaktır.

Okey Oyna
 312 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir