İnternet kullanıcılarının en büyük sorunlarından olan Adil Kullanım Kotası kısa adıyla AKK‘nin kaldırılması için bir kampanya başlatıldı. Siz de imza atarak destek olabilirsiniz.

internet

Son dönemlerde oyun, film ve müziklerin kutulu sürümlerinden çok dijital olarak satışından daha fazla gelir elde edilmeye başlandı. Geleceğin dijital sürümlerde olduğunu gören firmalar da buna göre yatırımlarını yaptı. Dijital sürüm, kullanıcı için karlı bir sistem olmasına karşılık; ülkemizde Adil Kullanım Kotası uygulanması kullanıcıların indirme hızlarının belirli bir kotadan sonra düşmesine neden oluyor.

AKK Kaldırma Kampanyasına Sen de Katıl!

İnternet sağlayıcı firmaların Adil Kullanım Kotası bir başka değişle AKK uygulaması olmayan paketleri cep yakan türden olduğu için kullanıcılar eli mahkûm standart paketlere yöneliyor. Adil Kullanım Kotası uygulamasına change.org sitesinde başlatılan imza kampanyası ile tepkiler geç de olsa gelmeye başladı.

“İnternetin zincirini kır. Adil Kullanım Kotası (AKK) haksızlığına hayır de!” başlığı altında başlatılan imza kampanyası kısa süre içerisinde 109.000 katılıma ulaştı. Kampanya için toplam 150.000 imza gerekiyor.

AKK Nedir?

İmza kampanyası Adil Kullanım Kotası uygulamasını şu şekilde tanımlıyor; “Adil Kullanım Kotasında (AKK) belirli miktar kullanımı geçtiğinizde, internet hızınız dramatik şekilde düşürülüyor. 16 MB/S internetiniz var diyelim. Size klasik 50 GB AKK kullanımı verildiyse, siz bu limiti aştığınızda hızınız 3 MB/S’ye düşürülüyor.”

adil-kullanim-kotasi

Eğer siz de AKK uygulamasına son vermek için bir şeyler yapmak istiyorsanız, buraya tıklayarak imza kampanyasına destek olabilirsiniz.