ABD’de Yapay Zeka Güvenlik Merkezi Kuruluyor

ABD Yapay Zeka Güvenlik Merkezi

ABD’deki Ulusal Güvenlik Ajansı yapay zeka güvenlik merkezi kuruyor.

ABD’de Yapay Zeka Güvenlik Merkezi Kuruluyor

ABD’nin Ulusal Güvenlik Ajansı (UGA) yapay zeka yeteneklerinin daha fazla geliştirilmesi ve ABD savunma ve istihbarat sistemlerine entegre edilmesi amacıyla çok önemli bir misyona girişiyor. Ajans bir yapay zeka güvenlik merkezi kuruyor.

Rusya’dan ve Çin’den Gelen Yapay Zeka Tabanlı Tehditlere Karşı Güçleneceğiz

ABD ordusunun Generali Paul Nakasone merkezin UGA’nın Siber Güvenlik İşbirliği Merkezi’ne dahil edileceğini ve burada özel sektör ve uluslararası ortaklarla birlikte çalışarak ABD’nin savunma sanayi üssünü Rusya’nın ve Çin’in başını çektiği düşmanlardan gelen tehditlere karşı güçlendireceğini ifade etti.

Pekin’den Gelen Tehdide Vurgu Yapıldı

“Amerika Birleşik Devletleri’nde YZ alanında bir avantaja sahibiz. Bu YZ avantajı kesinlikle hafife alınmamalı” açıklamasını yapan Nakasone Ulusal Basın Kulübü’nde yaptığı konuşmada özellikle Pekin’den gelen tehdide vurgu yaptı.

ABD’nin Çin’in ve Rusya’nın 2024 ABD başkanlık seçimlerini etkilemeye çalıştığını tespit edip etmediği sorusuna ise Nakasone “Henüz böyle bir şey tespit etmedik” cevabını verdi. Bundan önce dünya çapında bir dizi seçim yapılacağını kaydeden Nakasone ABD’nin buna benzer çabaları caydırmaya yardımcı olmak amacıyla ortakları ve müttefikleriyle birlikte çalışacağını ifade etti.

Çin Son Zamanlarda Siber Operasyonları Artırdı

Siber güvenlik araştırmacıları Çin’in son zamanlarda ABD ve müttefik kurumlarına yönelik siber operasyonlarını artırdığını ve bu operasyonların askeri iletişimi bozmak için tasarlanmış kötü amaçlı yazılımları önceden yerleştirmeyi de içerebileceğinin altını çizdi.

ABD ve Japonya Çin’li bilgisayar korsanlarının hükümet, telekomünikasyon, sanayi ve ordularını destekleyen diğer kurumları hedef aldığını belirten bir uyarı yayınladı.

ABD İstihbarat ve Savunma Kurumları Yapay Zekayı Zaten Kullanıyor

Nakasone’ye tehdit vektörlerinin ve kırmızı bayrak uyarılarının analizini otomatikleştirmek için yapay zekanın kullanılması soruldu ve o da izleyicilere ABD istihbarat ve savunma kurumlarının halihazırda yapay zekayı kullandığını ifade etti:

“Yapay zeka bize çok yardımcı oluyor ancak kararlarımız insanlar tarafından alınıyor. Bu da önemli bir ayrım oluşturuyor. Yapay zekadan yardım görüyoruz. Ancak günün sonunda kararlar döngü içindeki insanlar tarafından alınacaktır.”

Yapay Zekanın Geliştirilmesi ve Benimsenmesi Teşvik Edilecek

Nakasone hem YZ güvenliği hem de ulusal güvenlik sistemleri ve savunma sanayi tabanı içinde yapay zekanın güvenli bir şekilde geliştirilmesini ve benimsenmesini teşvik etme amacıyla UGA’nın dış istihbarat bilgilerinden yararlanma, ilkelerin, değerlendirmenin, en iyi uygulama kılavuzlarının, metodolojinin ve risk çerçevelerinin geliştirilmesine katkıda bulunma odak noktası olacağının altını çizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir