ABD Uzayda Bomba Patlatacak

ABD Hava Kuvvetleri, yakın bir zamanda gökyüzünde plazma bombası patlatma planlarının olduğunu açıkladı.

uzay-uydu

Radyo yoluyla gerçekleştirilen iletişimler askeri operasyonlar açısından en zayıf noktalardan biri olarak betimlenmiştir.

Askeri operasyonların gerçekleştirilme aşamasında bir istihbarat görevi gören radyo iletişimini sağlayan uydular, hassas harekatların ifşasında olumsuz bir nitelik barındırmıştır.

ABD Hava Kuvvetleri ise söz konusu duruma önlem niteliğinde bir çözüm geliştirmeyi planlıyor.

ABD, radyo iletişim kanallarını kesmek amacıyla gökyüzündeki uyduları plazma bombalarıyla patlatacak.

New Scientist‘te yer alan rapora göre, ABD Hava Kuvvetleri tarafından kullanılacak plazma bombaları seçilmiş araştırma ekipleri tarafından yapılacak.

Drexel University Genel Bilimler araştırmacılarından oluşan bir ekip, kaynama noktasının ötesinde yer alarak metal parça ısıtması sağlayan kimyasal reaksiyon destekli bir bomba yapma hedefinde olacak.

Projenin ilk aşamasında atmosferik plazma teslim yöntemini tercih edecek araştırma ekipleri sistemi, vakumlu simülator odalarda ABD Ordusu‘nun deneyimine sunacak.

Metal iyonize plazmalardan oluşan bomba atmosfer oksijeni ile reaksiyona girerek patlama aşamasına geçiyor.

Plazma bombası, Dünya‘dan fırlatılmasının ardından atmosferi geçme aşamasında iyonlarını serbest bırakarak patlıyor.

Maryland University ve EniG Associates University araştırmacıları tarafından oluşturulan bir başka ekip ise bombanın atmosferden geçişini kolaylaştırmak için buharlaşmış metalleri kullanacak.

Söz konusu son envanterin bombanın etkisinin çok daha fazla olmasına yol açacağı belirtiliyor.

Bilim insanları, son reaksiyonda üretilen plazma miktarının, patlama yoğunluğunu ve formunu kontrol edebileceğini ekliyorlar.

ABD Hava Kuvvetleri tarafından radyo uydularının iletişimlerini kesmeye odaklı olacak plazma bombasının son derece tartışmaya açık olacağını söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.