A13 Bionic ve Snapdragon 865 Karşılaştırması

Apple A13 Bionic ve Qualcomm Snapdragon 865 karşılaştırması sizlerle. İşlemcilerin tüm detayları karşılaştırmamızda.

Qualcomm firmasının kısa süre önce tanıtılan amiral gemisi işlemcisi Snapdragon 865 ile Apple’ın en güçlü işlemcisi A13 Bionic‘i sizler için tüm detaylarıyla karşılaştırdık.

Android ve iOS dünyasının 2 önemli işlemcisinin performans testleri değerlendirildi. A13 Bionic ve Snapdragon 865 karşı karşıya.

A13 Bionic Snapdragon 865’e Karşı!

Qualcomm firmasının amiral gemisi olarak nitelendirilen ve Android modeller için hazırladığı işlemcisi Hawaii’deki Snapdragon Teknoloji Zirvesi’nde tanıldı. Daha sonra işlemcinin performans testleri de ortaya çıktı. Bu testleri incelediğimizde Snapdragon 865 işlemcisinin performans bakımından başarılı sonuçlar gösterdiğini söylemek mümkün. Elbette bir amiral gemisi işlemcisinden bahsettiğimiz için bu sonuç şaşırtıcı değil.

Yapılan testlerde yeni işlemci diğer işlemcilerle de karşılaştırıldı.

Bu testlere göre Snapdragon 865 performans modunda tek çekirdekte 934 puan aldı. Çoklu çekirdekte puanı ise 3.464. Normal modda ise tek çekirdek performansı 921 puan, çoklu çekirdek performansı 3.442 puan aldı.

Aynı testte iPhone 11 ailesinde kullanılan Apple A13 Bionic ise tek çekirdekte 1288 puan aldı. Bu işlemcinin çoklu çekirdek puanı ise 3.338.

Ayrıca Snapdragon 865‘nin günlük internet kullanımında da nasıl bir sonuç verdiğini öğrenmek için PCMark 2.0 testine başvuruldu. PCMark 2.0, iOS için kullanılamadığından bu testte 2 işlemci karşılaştırılamadı. Bu testin sonuçlarını aşağıdaki görselde inceleyebilirsiniz.

İşlemcilerin performanslarını ölçmek için yapılan bir diğer test ise 3DMark oldu. Sonuçları aşağıdaki görselden inceleyebilirsiniz. Bu testte de Snapdragon 865’in normal modu 7.131 puan alırken, performans modu 7.090 puan aldı. A13 Bionic ise bu testten 5.095 puan almayı başardı.

Testlerde çıkan sonuçlara göre, Snapdragon 865 performans konusunda beklentilerin üzerine çıktı. Ancak bu konuyu yorumlarken dikkat edilmesi gereken bir nokta var.

Yapılan testlerin tamamı tanıtım cihazları ile gerçekleştirdi. Bu nedenle ortaya çıkan sonuçların son kullanıcılara ne kadar aktarılabileceği kesin olarak belli değil. Ancak kağıt üzerinde son derece başarılı bir işlemci kullanıcı karşısına çıkmaya hazırlanıyor demek mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.