9 Dolarlık Chip Bilgisayar Geliyor

9 dolarlık bilgisayar gerçek oldu. Gerekli bağışı toplamayı başaran bilgisayar, bağışçılara gönderilmeye başlıyor. 9 dolarlık Chip isimli bilgisayarın detayları haberimizde.

chip-bilgisayar-1

Kickstarter projeleri kapsamında ilginç projeler gelmeye ve ihtiyacı olan bağışları aramaya devam ediyor. Bu ilginç projelerin son örneği olan Chip isimli 9 dolar değerindeki bilgisayar, elde ettiği Kickstarter bağışlarından sonra satışa sunuluyor.

9 Dolarlık Chip Bilgisayar Gerçek Oldu

chip-bilgisayar-2

Bir grup geliştirici tarafından hazırlanan ve Chip ismi verilen bu bilgisayar, isminden de anlaşılacağı üzere küçük bir devre kartından oluşuyor. Kickstarter sitesinde 50.000 dolar bağış barajı ile açılan Chip bilgisayar projesi, barajı geçmekle kalmayıp 2 milyon seviyelerine kadar bağış toplamayı başarmıştı.

Kickstarter projelerinin hemen hepsinin gerçeğe dönüşmediği bilindiğinden, Chip projesinin ne derece gerçek olacağı da büyük merak konusuydu. Ancak gelen son habere göre Chip bilgisayar, gerçekleşen Kickstarter projelerinden olmuş durumda.

Chip Bilgisayar Satışları Başlıyor

Son gelen bir habere göre Chip bilgisayar üretimleri tamamlandı ve önce bağış yapanlara sonra tüm dünyada satışa sunulacak. Vergilerle beraber 10 dolar fiyatlandırmasına sahip olacak Chip bilgisayar Wi-Fi ve Bluetooth gibi kablosuz iletişim teknolojilerini destekliyor. Ayrıca çok çeşitli aparatları ile HDMI çıkışına da sahip olabiliyor.

Tahmin edileceği gibi donanım alanında güçsüz kalan Chip, 1GHz saat hızına sahip işlemci, 512 MB bellek ve 4 GB depolama alanına sahip. İnternette gezinme ve LibreOffice yazılımları gibi ofis çalışmalarına imkan sunan Chip bilgisayar, daha çok meraklı yazılımcılara hitap edeceğe benziyor. Chip bilgisayar önümüzdeki dönemde 10 dolarlık fiyatı ile raflarda yer almaya başlayacak mı şimdiden merak konusu olmuş durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.