8. Nesil Intel İşlemciler Duyuruldu

Intel‘in geliştirilmiş özellikleri ile dikkat çeken 8. nesil yeni işlemcileri duyuruldu.

Donanım dünyasında yeni işlemci duyuruları devam ediyor. Kaby Lake mimarisinin geliştirilmiş versiyonu olarak tanıtılan bu işlemciler yeni özelliklere sahip.

Intel’in resmi olarak duyurusunu gerçekleştirdiği 8. nesil işlemciler, firmanın daha önceki yıllarda sürdürdüğü politikadan daha farklı bir şekilde geliştirildi. Geçtiğimiz dönemlerde yeni nesil geçişlerinde üretim mimarisinde de ciddi değişiklikler yapıyordu.

Haswell mimarisinden Broadwell mimarisini geçiş aşamasında 22 nm üretim sürecinden 14 nm üretim sürecine geçiş, bu konudaki en önemli örneklerin başında geliyor. Skylake ile de devam eden 14 nm süreci 14nm+ olarak adlandırılarak yenilikler dahil edilmişti.

8. nesil işlemci ailesi ise biraz daha farklı bir yapıya sahip olacak. Kaby Lake mimarisini temel alan işlemciler, yapılan geliştirmelerle yüzde 40 oranına kadar performans artışına sahip olacak.

Resmi duyurusu yapılan 8. nesil işlemciler karma bir yapıya sahip. 7. nesilden temel alan işlemciler 14nm+ üretim sürecinde geliştiriliyor ancak ilerleyen senelerde gelecek olan modeller 14 nm++ Coffee Lake ve 10 nm Cannon Lake teknolojilerini de barındıracak.

8. nesil işlemcilerin performans noktasında vereceği artış ise çiplere ilave edilen 2 ekstra çekirdek ile sağlanacak. Tasarım ve üretim aşamalarındaki geliştirmeler de işlemcilerin performansını yüksek seviyelerde tutacak.

Yeni nesil işlemciler, 4K video, VR ve 3D gibi önemli formatların yükünü rahatlıkla kaldıracak şekilde tasarlanıyor. Entegre HD 620 grafik yongası ise UHD 620 olarak isimlendirilecek. Yenilenmiş isim ise 4K vurgusu için düşünülmüş ancak bu yongada teknik anlamda bir yenilik bulunmuyor.

Intel’in 8. nesil işlemcilere sahip olan dizüstü bilgisayar modellerinin Eylül ayından sonra pazarda satışa çıkacağı açıklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.