okey oyna

5G Otomobil Ekosistemi Geliyor

Huawei 5G Otomobil

Huawei firması 5G otomobil ekosistemini kurmak için resmi olarak çalışmalara başladı. Otomobil sektörünü 5G teknolojisi ile buluşturacak olan bu ekosistemde ilk etapta 18 firma olacak.

5G Otomobil Ekosistemi Nedir?

İçten yanmalı motorların artık yavaş yavaş tarihe karışmaya başladığı bu dönemde, otomobil endüstrisi çok hızlı bir dönüşüm yaşıyor. Ayrıca bu dönüşüm dizel ve benzin yerine elektrik kullanılmasının da çok ötesine geçmiş bir durumda.

Araçların artık akıllı hale gelmeye başladığı günümüzde, ağ çözümleri konusunda da yenilikçi adımların atılması gerekiyor. Bu kapsamda Huawei firması öncü bir çalışmaya imza atıyor. 5G teknolojisine dayalı otomobil ekosistemi kurmak için 18 otomobil firması ile anlaşma imzaladı. Kurulan bu ekosistem ile 5G teknolojileri sunulabilecek ve ticarileştirilmesi çok daha hızlı olacak.

Huawei firmasının kurduğu bu ekosistemde şimdilik Great Wall, BYD, JAC ve Chery gibi Asya merkezli otomobil devleri bulunuyor. Ancak önümüzdeki günlerde bu ekosisteme Avrupa merkezli markaların da katılması sürpriz olmayacaktır.

Yeni ekosistemin otomobil endüstrisinde ağ çözümleri konusunda pek çok yeniliği beraberinde getirmesi ve otonom araç çalışmalarına hız kazandırması amaçlanıyor.

 748 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir