5 Yıl Gecikmeden Sonra F-35 Artık 5. Nesil

F-35

5 yıl gecikmeden sonra F-35 savaş uçağı 5. nesil ünvanına sahip oldu.

5 Yıl Gecikmeden Sonra F-35 Artık 5. Nesil

Dünya’daki havacılık gündeminde konuşulan uçak sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Gündemde sık sık yer alan F-35 savaş uçağı radarlarla olan ilişkisiyle bilinen SU-57 ve birkaç hafta önce ilk uçuşunu yapan MMU KAAN. Bu 3 uçak gündemi sık sık meşgul ederken F-35 için yeni bir haber daha ortaya çıktı. 5 yıl gecikmeden sonra uçak tam olarak 5. nesil oldu.

Son 10 yıldır F-35 gündemden hiç düşmüyor. Özellikle de üretim başlangıcı Türkiye’nin program dışı bırakılması ve ardından yaşanan sorunlar F-35’in popüleritesini eksi kazanç olarak bile olsa arttırdı. Ayrıca uçağın kaçıncı nesil ya bu tartışmaları da hız kesmeden devam ediyordu. Daha sonra gecikme dolu 5 yıldan sonra sorunun cevabı geldi.

F-35 Artık Tam Oranlı Seri Üretim Yani FRP Üretim Kararı Alındı

F-35

F-35 için artık tam oranlı seri üretim yani FRP üretim kararı alındı. Ayrıca Pentagon uçağın gerekli tüm testleri bitirdiğini ve 5. nesil görev olgunluğuna eriştiği açıklandı. F-35 kısaca geçtiğimiz 13 Mart’tan itibaren 5. nesil uçak ünvanının sahibi oldu. Bir dönüm noktası olarak isimlendirilen bu tarih 5 yıllık bir gecikme sonucunda tamamlandı.

ABD ve Pentagon aslında yaptığı açıklamalar ve halka ibraz edilen yıllık programlarda uçağın gerekli olgunluğa erişeceği tarihi 2019 olarak ifade edilmişti. Ancak F-35 kullanıma başlandığı günden günümüze yaşadığı motor, tasarım, kompozit sorunları ve araya giren pandemi gibi tedarik sorunları nedeniyle bu programın gerisine düştü.

Savaş Uçağı Testleri Uzun Bir Süreç

Ayrıca bir savaş uçağının tüm testleri bitirmesinin uzun süreceğini belirtelim. Bu uçaklarda yaşanacak en ufak bir sorun ya da talihsizlik büyük yıkımlara yol açabilir. F-35’in dijital ortamlarda her türlü tehdide karşı test edilmesine imkan sunan Ortak Simülasyon Ortamı (JSE) sistemi de testlerin gecikmesine neden oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir