okey oyna

5 Dolarlık Mini Bilgisayar: Raspberry Pi Zero

Dünya çapında popüler olan mini bilgisayarları ile dikkat çeken The Raspberry Pi Foundation, Raspberry Pi Zero modelini tanıttı. Raspberry Pi Zero 5 dolarlık fiyatıyla tüm dikkatleri üzerine topladı.

raspberry-pi-zero

Dünya çapında ürettiği mini bilgisayarları ile bilinen The Raspberry Pi Foundation, yeni mini bilgisayarı Raspberry Pi Zero modelini tanıttı. Oldukça küçük boyutlara sahip Raspberry Pi Zero, 5 dolarlık fiyatıyla oldukça iddialı geliyor.

Raspberry Pi Zero Hem Çok Küçük Hem de Çok Güçlü

Raspberry Pi’nin yeni versiyonu 65 x 30 x 5 mm boyutlarıyla bugüne kadar tanıtılan en küçük Raspberry Pi bilgisayarı olarak dikkat çekiyor. Bir kredi kartından daha küçük boyutlara sahip olan Raspberry Pi Zero için kurucu Eben Upton birçok yönden devrimsel bir cihaz olarak nitelendiriyor.

Şu ana kadar üretilen en küçük ve en güçlü Raspberry Pi cihazı olan Raspberry Pi Zero, ilk Raspberry Pi cihazına göre 40 kat daha hızlı. 1 GHz saat hızında çalışan ARM11 Broadcom BCM2835 işlemci kullanan Raspberry Pi Zero’da, 512 MB LPDDR2 SDRAM, microSD kart girişi, mini-HDMI ve microUSB girişleri yer alıyor.

Saniyede 60 kareye kadar 1080p çözünürlüğünde görüntü aktarımı yapabilen Raspberry Pi Zero, Linux tabanlı Raspbian işletim sistemi ile geliyor. İlk etapta Amerika ve İngiltere için satışa sunulan Raspberry Pi Zero’nun ne zaman Türkiye’ye geleceği ise henüz bilinmiyor.

Okey Oyna
 298 defa okundu

1 Yorum

  1. Teknolojiyi çok yakın takip ediyorsunuz belli.
    Ben raspberry pi yi yaklaşık 2 sene dir kullanıyorum linux ile ilgili çok şey öğrenmiş oldum. üzerinde birçok denemeler yapıyorum. paylaşımlarınız için ayrıca teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir