4G İhalesi İptal Edilmiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “4G ile zaman kaybetmeye gerek yok direk 5G‘ye geçelim” sözlerinden sonra Başbakan Davutoğlu ve Ulaştırma Bakanı Erdoğan’ı ikna etti.

4g

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın Türk Telekom 175. yıl kutlama gecesinde yaptığı “4G ile zaman kaybetmeye gerek yok. 2 yıl sonra direkt 5G’ye geçilmeli. Aksi takdirde Türkiye çöplük olur.” sözlerinden sonra 26 Mayıs tarihinde gerçekleştirilecek 4G ihalesinin ne olacağı herkes tarafından merak konusu olmuştu.

Ardından Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli, 4G ihalesinin hükümet tarafından tartışıldığını ve ihalenin iptal olabileceği açıklaması yapılmıştı.

4G İhalesi İptal Edilmiyor

26 Mayıs tarihinde gerçekleştirilecek olan 4G ihalesi için gerek operatörler gerekse BTK ihaleye disiplinli bir şekilde hazırlanarak iptal edilmesini istemedikleri yönünde açıklamalarda bulundu.

İhalenin yapılıp yapılmayacağı konusundaki karışıklık devam ederken Ulaştırma Bakanı ile birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen Başbakan Davutoğlu, Erdoğan’ı 4G ihalesinin yapılması konusunda ikna etmeye çalıştılar.

Görüşmede Ulaştırma Bakanı’nın, “4G’yi atlamak ve 5G’yi beklemek şu an çok realist görünmüyor. Yola çıktığımız şekilde ihale sürecini devam ettirelim” dediği ve Erdoğan’ın da bu görüşe itiraz etmediği iddia edildi.

26 Mayıs tarihinde gerçekleştirilecek olan ihalede, 800, 900, 1800, 2100 ve 2600 MHz frekansları için, toplam 20 ayrı bant genişliğinde satış yapılacak.

Toplam asgari bedeli 2 milyar 298 milyon 67 bin 661 euro olan ihalenin toplam bant genişliği ise 390,4 MHz olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.