3D Dokunmatik Devrimi Çok Yakında

Japonya’da geliştirilen yeni bir ekran teknolojisi inanılması güç bir deneyime kapı aralıyor. 3D sanal objelere dokunma olanağı sağlayan yeni teknolojinin birçok alanda kullanılması planlanıyor.

3d-1

Avatar filminde izledikleriniz gerçek olabilir. Japonya Gelişmiş Endüstriyel Teknoloji ve Bilim Entitüsü’ne bağlı Miraisens birimi tarafından geliştirilen yeni teknoloji üç boyutlu sanal nesneleri hissetme olanağı sağlıyor.

Çığır açabilir

İlk prototip cihazı kullanıma sunan Tokyo merkezli kuruluş, 3D dokunmatik alanında çığır açacak bir teknolojinin kapısını aralamış durumda. Üç boyutlu olarak görünen nesneler ele giyilen bir aparat sayesinde hissedilebiliyor, kavranabiliyor, itme ya da çekme uygulanabiliyor.

Çeşitli alalarda kullanılabilir

Miraisens’in genel kullanıma hazırladığı teknolojinin 3D oyunlardan tıp alanına ve pratik mobil uygulamalara kadar birçok alanda kullanılabileceği belirtiliyor.

3d-2

Çok yakında kullanılacak

Yeni teknoloji çok yakında kullanıma sunulacak. Araştırmayı yürüten Japon kuruluşun 3D dokunmatik teknolojili ekranları yakında satışa sunacağı belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir