365 Gigapiksel Çözünürlüğünde Fotoğraf

Dünyanın en yüksek çözünürlüğe sahip fotoğrafı tam 70.000 fotoğraf çekilerek oluşturuldu. İşte rekor kıran 365 gigapiksel çözünürlüğündeki o fotoğraf.

mont-blanc-dagi

Teknolojinin gelişmesi ile fotoğraf makinası sektöründe de büyük bir ilerleme yaşanıyor. Fotoğraf sektörünün gelişmesinden sonra Londra’da British Telecom kulesinin 320 Gigapiksel çözünürlüğünde fotoğrafı çekilmişti. Bu fotoğraf dünya tarihine en yüksek çözünürlüğe sahip olan fotoğraf olarak geçmişti. Ancak bu rekor geçtiğimiz gün kırıldı.

Ünlü fotoğrafçı Filippo Blengini‘nin 5 kişilik ekibi, Mont Blanc dağında bu rekoru kırmayı başardı. Avrupa’nın en yüksek dağı olan Mont Blanc, tam 365 Gigapiksel çözünürlüğünde bir fotoğrafa ev sahipliği yaptı. Bu fotoğrafın çekiminde Canon 70D makine ve Canon EF 400mm f/2.8 II IS ve Canon Extender 2X III lensler kullanıldı.

Toplamda 70.000 fotoğrafın birleşimi ile oluşturulan 365 gigapiksel çözünürlüğündeki bu fotoğraf diskte tam 46 terabaytlık alan kaplaması ile de dikkat çekiyor. Devasa büyüklükteki fotoğrafı buraya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.