3 Farklı Yerli Otomobil Geliyor

Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişim Grubu (OGG) yerli otomobilin 3 farklı model olarak üretileceğini açıkladı. Detaylar haberimizde.

Yerli otomobil ile ilgili yeni açıklamalar geldi. BMC, Anadolu, Kıraça, Turkcell ve Zorlu Holding‘i bir araya getiren Türkiye‘nin Otomobili Ortak Girişim Grubu (OGG) ilk resmi açıklamayı yaparak önemli bilgiler paylaştı. 2 Kasım 2017 tarihinde imzalanan protokolden sonra 5 büyük firma yaptığı duyuru ile 3 farklı yerli elektrikli otomobil modelinin yolda olduğunun müjdesini verdi.

Yayınlanan resmi açıklamada otomobiller için yol haritası çizilirken 15 yıllık yatırım ve planlardan da bahsedildi. Resmi açıklamadan önemli satır başları şu şekilde:

Türkiye’nin Otomobili Projesi‘nin uzun soluklu bir yatırım planlaması gerektiğinin farkındayız. 3 fazdan oluşan yaklaşık 15 yıllık bir yatırım hamlesine yönelik planlarımızı hazırlamaktayız.

Orta vadede tek bir platform üzerinde üretilecek 3 farklı elektrikli araç modelinden oluşacak otomobil portföyü, Türk halkının ihtiyaçları ve beklentileri göz önünde bulundurularak detaylandırılmaktadır.

Uluslararası markalar ile rekabet edecek yerli marka araçların ilk modelini daha önce açıklandığı gibi 2019 yılında prototip, 2021 yılının sonunda seri üretime geçiş olarak planlamaktayız.

Öncelikle Türk halkının beğenisine sunulacak olan Türkiye’nin Otomobili en yüksek standartlarda üretilecek ve geliştirilecek olup, sanayimiz ve teknolojimiz açısından da bir kaldıraç vazifesi görecektir.

2. etapta, elektrikli Türk araçlarını sadece ülkemizde değil aynı zamanda dünya pazarında talep gören uluslararası bir marka haline getirmeyi hedefliyoruz.

Tüm bu planlama çalışmalarımızı yürütürken önümüzdeki aylarda kurmayı planladığımız şirketimizin kilit yöneticilerini belirlemek üzere kapsamlı bir süreç yönetiyoruz.

Elbette araçların elektrikli olması ve 5 babayiğidin trendleri takip sözü oldukça önemli. Yine de açıklamanın sonunda kamuoyunu uyarmayı da ihmal etmiyorlar. OGG dışından ve resmi açıklamaların haricinde yapılan hiçbir habere itibar edilmemesi gerektiğinin önemle altını çiziyorlar.

Yerli otomobil projesinin koordinatörü olacak yöneticilerinden ilki Nobel Ödülü sahibi ilk Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar’ın yeğeni Metin Sancar oldu. ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümü mezunu olan Metin Sancar, yaklaşık 21 yıl çalıştığı Aselsan’da Hava ve Deniz Programları Direktörü olarak görev yaptıktan sonra, TAI’ye geçerek TAI Helikopter Grup Başkanı olarak görev yaptı. Türkiye’nin geliştirdiği milli helikopterin başında yer alan Metin Sancar, yaklaşık 4 aydan bu yana serbest çalışıyor. Yani Türkiye’nin milli helikopterinden sonra milli otomobiline de Metin Sancar imzasını atacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir