28 Bin Yıl Kullanılabilecek Batarya Üretildi

Uzun Ömürlü Batarya

ABD‘li NDB firması nano elmas batarya teknolojisi ile 28 bin yıl kullanılabilecek batarya üretmeyi başardı.

Yeni Bataryalar 2023’de Kullanıma Girecek

2023 yılında kullanıma girmesi beklenen yeni nesil batarya, 28 bin yıla kadar kullanılabilme imkanı sunuyor. Elmas ve radyoaktif izotopların yer aldığı batarya istenilen verimliliğe ulaşırsa, birçok teknolojik alanda yaşanan uzun ömürlü batarya sorununu çözmüş olacaklar.

ABD’de kurulmuş ve piller üzerine çalışmalar yapan NDB firması, yeni pilleri önümüzdeki 2 yıl içinde piyasaya sürmeyi hedeflediklerini ifade ettiler. Şirket yetkilileri pillerin nükleer atık‘larla çalıştığını ancak insanlar için güvenli olduğunu belirttiler. Peki bir pil nasıl oluyor da 28 bin yıl kullanım imkanı sunuyor?

NDB ismi nano diamond battery kelimelerinin baş harflerinden oluşuyor. Bu kelime dizinini Türkçe’leştirdiğimizde nano elmas batarya ifadesi görülüyor. NDB yetkililerinin tasarladığı pil de tam olarak bu kelimelerin karşılığını veriyor. Nükleer atıklardan yapılan radyoaktif izotopları nano elmas katmanlarla birleştiren bilim insanları, böylece kabul edilebilir miktarda enerjinin açığa çıkmasını sağlıyorlar.

Elmasla nadir bulunan malzemeler olarak biliniyor olsa da son derece iyi ısı iletkenlikleri sayesinde bilim insanlarının bir süredir takibinde. Mikro boyuttaki tek bir kristalli elmasın ısıyı radyoaktif izotoplardan çok daha hızlı bir şekilde uzaklaştırdığını tespit eden bilim insanları, bu tepkime anında elektrik enerjisinin üretildiğini anladılar. İşte bunun üzerine yapılan çalışmalar, nano elmas bataryayı ortaya çıkarmış oldu. Ancak mevcut koşullarda tek bir pil modülü istenen enerjiyi verebilecek durumda değil.

Nano elmas batarya binlerce yıl dayanabiliyor olsa da ortaya çıkardığı enerji açısından pek de avantajlı değil. Otomobillerde kullanılan bataryalardaki gibi, bu tür bir bataryanın kullanılabilmesi için yüzlerce, belki de binlerce modülün birleştirilmesi gerektiği anlamına geliyor. Ayrıca nano elmas batarya, tahmin edilebileceği gibi çok maliyetli bir yapıya sahip. Hem elmas hem de nükleer atıklardan yapılan radyoaktif izotopların temini, ne yazık ki bu bataryanın maliyetini oldukça artırıyor.

Nano Elmas Bataryalar Birçok Alanda Kullanılabilir

NDB yetkilileri tasarladıkları bataryanın birçok alanda kullanılabileceğini ifade ediyorlar. Örneğin bu tür bir batarya, gündelik hayatımızda kullandığımız akıllı telefonların şarj sorununu ortadan kaldırabilir. Ayrıca düşük enerji ile çalışan uzay araçları da nano elmas bataryadan güç alarak yıllarca çalışabilir. Mühendisler elmasın doğadaki en sert malzemelerden birisi olduğunu, nano elmas bataryaların elektrik motorlu otomobillerde kullanılan bataryalardan çok daha güvenilir olacağını belirtiyorlar. Ancak bu batarya ne kadar sağlam olsa da otomobil gibi kompleks yapılarda kullanılacaksa, enerji veriminin biraz daha artırılması ve modül sayısının düşürülmesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir