2024 Formula 1 Takvimi

F1 Formula 1

Sporseverler tarafından büyük bir heyecanla beklenen Formula 1, 2024 sezonunda 2023’e kıyasla birtakım değişiklikler içeriyor. Sezonun ilk iki yarışı olarak bilinen 2 Mart’taki Bahreyn ve 9 Mart’taki Suudi Arabistan Grand Prix’si, Cumartesi günü saat 16.00’da başladı. Bunun yanı sıra F1 yarış takvimi, sporseverler açısından önemli bir sürpriz içerdi. 21 Nisan’da Çin’in Şangay şehrinde dört yıllık aranın ardından tekrar Formula 1 yarışı düzenlendi.

İmola ve Monaco Grand Prix’sinin arka arkaya olması, bu sporun tutkunları için önemli bir fırsattı. Emilia Romagna Grand Prix’si 19 Mayıs’ta, Monaco Grand Prix’si 26 Mayıs’ta Monte Carlo’da gerçekleştirildi.

2024 Formula 1 Takvimi Hakkında Önemli Bilgiler

2024 Formula 1 takvimi dikkatli bir şekilde incelendiğinde sezonun 24 yarıştan oluştuğunu fark edebiliriz. 2 Mart 2024’te Bahreyn’de başlayan organizasyon, 8 Aralık’ta Abu Dhabi’de sonlanacak. Bunun yanı sıra F1 yarış takvimi hakkında bilmeniz gereken diğer detaylar şu şekildedir:

  • Sezon boyunca üç kez arka arkaya üç yarışlık periyotlar olacak. Bunlar arasında İspanya- Avusturya- Britanya, ABD- Meksika- Brezilya, Las Vegas- Katar- Abu Dhabi yer alıyor.
  • 28 Temmuz 2024 tarihindeki Belçika Grand Prix’si, yaz tatili öncesi son yarış olarak dikkat çekiyor.
  • Sezon, 8 Aralık 2024 tarihindeki Abu Dhabi Grand Prix’siyle sona erecek.

F1 yarış takvimi, bu sporun hayranlarını fazlasıyla heyecanlandırıyor. Özellikle Covid-19 sebebiyle 2022/2023 sezonlarında iptal edilen Çin Grand Prix’sinin geri dönmesi, gözden kaçırılmayacak bir detaydır. Bunun yanı sıra 2023 takviminde yer alan Fransa Grand Prix’si, bu yıl düzenlenmeyecek. Son olarak 2024 Formula 1 takvimi içerisindeki bazı yarış tarihlerinde de değişiklikler gerçekleştirildi.

2024 Formula 1 Sezonu Favorileri Kimlerdir?

F1 yarış takvimi inceleyenler, bir yandan da sezonun favorisinin kim olduğunu düşünüyor. Son üç sezonun şampiyonu Red Bull Racing, 2024 sezonuna da favori olarak girdi. Bunun yanı sıra Ferrari, geçtiğimiz sezon kıl payı kaçırdığı şampiyonluğa bu yıl erişmeyi hedefliyor. Son yıllarda eski popülerliğini kaybeden Mercedes, 2024 yılında geri dönmeyi arzu ediyor. Sezonun favori pilotuysa tahmin edebileceğiniz üzere Max Verstappen olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir