2021 Yılının 3 Önemli Uzay Görevi

Perseverance Mars Keşif Aracı

2021 yılının gerçekleşmesi beklenen 3 önemli uzay görevinin detayları haberimizde.

2021’in Önemli Uzay Görevleri

Yeniden Ay‘a iniş ve Mars görevi derken gelecekte oldukça yoğun olacak uzay ajansları, 2021 yılında da önemli çalışmalara imza atacak. Bu görevlerden üç tanesi oldukça dikkat çekiyor.

2020’de birçok alanda etkisi hissedilen pandemi nedeniyle pek çok bilimsel çalışma ertelenmek veya durdurulmak zorunda kalmıştı. 2021’de ise ise bilim insanlarının daha istekli hedefleri olduğunu söyleyebiliriz.

NASA‘dan Bilim Misyonu Müdür Yardımcısı Thomas Zurbuchen daha önce çok nadir gördüğümüz şekilde 2021’in bir bilim yılı olacağını ifade ediyor. Bu yıl yapılacak çalışmalar uzayı ve evreni çok daha iyi anlamamız için önemli adımlar olacak.

James Webb Uzay Teleskobu

2020’de Mars’a yönelik farklı görevler başlatılmıştı. 2021 yılı da muhtemelen kızıl gezene dair yeni keşiflerin yapıldığı bir yıl olacak. Çin‘in Tianwen-1, BAE‘nin Hope gözlem uydusu ve NASA’nın Perseverance yüzey aracı bu yıl Mars’a ulaşmış olacak. 3 aracın da Şubat ayında Mars’a ulaşması bekleniyor.

Uzun zamandır beklenen James Webb Uzay Teleskobu, NASA’nın bir sonraki büyük uzay gözlemevi olarak hizmet verecek. 31 Ekim 2021 tarihinde kullanılmaya başlanacak olan araç, pandemi ve teknik problemler sebebiyle 1 yıl beklemiş olacak. Bu araç ile Güneş Sistemi‘ni daha iyi anlayabilecek ve yeni ötegezegenler bulabileceğiz.

Vera C. Rubin Gözlemevi de bu yıl bize ilk çektiği görüntüleri ulaştıracak. Merkezi Şili‘de bulunacak olan Vera C. Rubin, bir SUV araç boyutlarındaki dijital kamerasıyla birkaç günde bir bütün güney yarımkürenin gökyüzünü resmedebilecek. En büyük dijital kamera olan bu cihaz, 22 kilometreden bir golf topunu görüntüleyebiliyor ve 3.200 megapiksellik fotoğraflar çekebiliyor. Tesisin tam kapasite ile faaliyete geçmesi 2023 yılını bulacak olsa da bu yıl ilk görüntüler gelecek.

Artemis Programı

Ay’a İlk Kez Bir Kadın Ayak Basacak

Daha önce başlamış olan görevler de bu yıl büyük oranda devam edecek. 2024’de Ay’a ilk kadının ve bir sonraki erkeğin ayak basmasını amaçlayan Artemis programı da bu yıl devam edecek. Program kapsamında uluslararası anlaşmalar yapılacak, SLS roketi‘nin çekirdeği tamamlanacak ve Lunar Gateway (Ay Geçidi) adlı destek görevinde de ilerleme kaydedilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir