2020’nin En İddialı Oyunu: Valorant

Valorant

2020 yılında Riot Games tarafından piyasaya sürülen Valorant, şimdiden hatırı sayılır bir kitleye ulaşmayı başardı. Tıpkı Counter-Strike gibi birinci şahıs nişancı türünde yer alan oyun, çok oyunculu modu ile arkadaşlarınızla iyi zaman geçirebileceğiniz bir seçenek. Oyunda ping düşürme veya radyanit puanının ne işe yaradığı gibi merak edilenleri bu yazımızda derleyip sizler için sunduk.

Kurgu

Oyun, iki takım arasındaki mücadele üstüne kurgulanmış ve her iki takımın da bir görevi bulunuyor. Microsoft Windows üstünde ücretsiz olarak oynanabilen Valorant, standart oyun modunda 24 raunda sahip. Birinci takım 13 raundu kazanırsa galip oluyor. Saldırı takımının görevi, bombayı bir siteye yerleştirip patlatmak ve bunun için karşı tarafı etkisiz kılmak veya bir şekilde aşmak. Savunma takımının görevi ise saldırı takımını önlemek. Bir takım, tüm üyelerini kaybettiğinde karşı takım bir puan alıyor, yani o raundu kazanıyor.

Ping Düşürme

Riot Games tarafından yapılan açıklamada, malum salgın dönemini evinde geçiren ve oyuna ilgi görenler yarattığı trafiğin sunucuları zorladığına yer verilmiş. Dolayısıyla oyunda ping değerleri yüksek ve oyuncunun zamanında reaksiyon gösterebilmesi önlenmiş oluyor. Valorant Ping Düşürme ortak internet kullanılmaması, görev yöneticisinde interneti kullanan gereksiz programların kapatılması, internet hızı daha yüksek olan bir paketin tercih edilmesi gibi tavsiyeler görece işe yarıyor. Kısacası oyun içi performansınızı etkileyen yüksek ping değerleri bir şekilde dolaylı olarak düşürülebiliyor.

Radyanit Puanı Ne İşe Yarar?

Radyanit puanı, oyuncunun silah ve diğer aksesuarları için kullanabileceği bir puandır. Şu an için alınan ürünlerin isteğe göre şekillendirilmesinde kullanılabiliyor; ancak özellikle ABD menşeli oyun sitelerinde bu puanın ilerleyen dönemlerde farklı amaçlar için de kullanılabileceğine dair tahminler yer alıyor. Valorant radyanit puanı ne işe yarar gelecekte başka hangi işlevlerle donatılacağı şimdilik muamma olsa da, alınan silahların iyileştirilmesi için önemli olduğunun altını çizmekte fayda var.

Counter-Strike ile Benzerliği

Her iki oyunun türü de aynı. Buna karşın Valorant henüz çok yeni bir platform ve şimdilik sadece Microsoft Windows ile oynanabiliyor. Oyuna hazırlık, giriş ve oynanış şekilleri incelendiğinde daha basit olduğunu söyleyebiliriz. CSGO başlatma ayarları gibi fazla işlem yapılmasına da ihtiyaç bulunmuyor. Eğer siz de CSGO tutkunlarındansanız, bir hafta tatilinizde Valorant’ı deneyimlemek isteyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.