2017 yılını dünya sinemasında olduğu gibi yerli sinemada da oldukça renkli bir sene olarak geride bırakıyoruz. İyisi ve kötüsü ile bir çok yerli yapıma şahit olduğumuz bu yılda vizyona girmiş filmlerin artı ve eksi yönlerini incelemeye ne dersiniz?

Yerli sinema sektörü 30’lu yılların başından bu yana oldukça gelişti ve renklendi. 2010 yılında korku filmleri furyasının başlamasının ardından, bir çok gerilim ve korku fimline tanıklık olduk. Ayrıca korku filmlerinde olduğu kadar komedi filmlerinde de bir artış gözlendiği kesin. Fakat bu filmlerin kimisi çok beğenilirken kimisi de eleştirilerin hedefi oldu. Şimdi sizlerle 2017 yılında izlediğimiz bazı komedi filmlerinin eleştirisini yapacağız.

2017 Komedi Filmleri

Cumali Beber: Allah Seni Alsın

IMDB: 1.3

2017 yılının en çok eleştiri alan filmi diyebiliriz. Vine sosyal medyası ile fenomen olan bir grup gencin oynadığı yapım gerek başrol karakterinin recep ivedik karakteri ile paralel şekilde ki hareketleri, gerek ise oyuncu ve senaryo kalitesi açısından eleştiri yağmuruna tutuldu. Youtube ve instagramda ki takipçileri tarafından beğenilen ve hatta ilk hafta raporlarına göre düşünülenin oldukça üstünde izlenen yapımın 2. fiminin geleceği haberleri çıktı. Türk sinemasına kattığı değerleri bilemeyiz fakat bu kadar eleştiri aldıysa vardır bir doğruluk payı diyerek diğer filmimize geçelim.

Şansımı Seveyim

IMDB: 6.7

Başrolünde yine bir Vine sosyal medyası ile ünlü olan isim Cem Gelinoğlu’nun bulunduğu yapım, Cumali Ceber’in aksine oldukça sevildi ve izlenildi. İlk olarak Ali Kundilli filmi ile izlediğimiz ve oldukça beğendiğimiz isim olan Cem Gelinoğlu gerek oyunculuğu gerekse senaristliği açısından başarıya ulaşmış, insanlar tarafından sevilen sempatik kişiliği ile izleyicinin gönlünü feth etmeyi başarmış görülüyor.

Kolonya Cumhuriyeti

IMDB: 6.0

Kadrosunda Çağlar Çorumlu, Büşra Pekin, Ersin Korkut, Uğur Bilgin, Mahir İpek gibi kaliteli BKM oyuncuları bulunan, senaryosu ve oyunculuk kalitesi ile göz dolduran bir yapıma sıra geldi. Kolonya Cumhuriyeti izle ismi ile izlediğimiz ve 2017 yılının en çok aranılan filmleri arasında yer alan yapım özerkliğini kazanmış bir Türk kara parçasının ABD ile savaşa girme konusunu komik bir biçimde işliyor. Ayrıca film de uzaylılar gibi ucuz maliyetli fantastik varlıklarda görebilirsiniz.

Tatlım Tatlım

IMDB: 6.0

Yıllar önce Yılmaz Erdoğan ve Demet Akbağ’ın tiyatroda kapalı gişe oynadıkları Haybeden Gerçek Üstü Aşk oyununun beyazperdeye aktarılmış hali olan film de 2017 yılının en çok beğenilenleri arasında. Bir çok çiftin tanıştıktan sonra ayrılığa kadar olan ilişkilerini objektif bir şekilde beyazperdeye aktaran yapım izleyici tarafından beklediği ilgiyi bulamasa da merak edilen filmler arasına girmiş bulunuyor.

2017 yılının en çok tartışılan ve aranılan 4 filmini sizlere aktarmış olduk. Siz gerçekten para harcanıp emek verilmiş filmlere ne kadar destek verirseniz, Türk sineması da o kadar gelişmiş bir hal alacaktır. Şimdi sizlere bir bonus vererek yazımızı sonlandıralım.

BONUS: Arif v 216

GORA ve AROG filmlerinden sonra bir devam filmi ile Cem Yılmaz 2018 yılında karşımıza çıkıyor. Film bir robot olan 216 karakterinin Arif’i bulabilmek ve onunla görüşebilmek için dünyaya kendini ışınlaması ile başlıyor. Yayınlanan fragmanı ile bile insanları kahkaha tufanına sürükleyen Arif v 216 izle filmi 5 Ocak 2018 tarihinde vizyonlarda ki yerini almaya hazırlanıyor. Heyecanla beklenen yapım hakkında detayları yeni bilgiler geldikçe sizlere iletmeye çalışacağız.

2017 yılının en sevilenleri ve eleştirenlerini, 2018 yılının en çok beklenen filmi ile sizlerle paylaştık. Kendi görüşlerinizi yorumda belirtebilirsiniz.

Kaynak: filmserisi.net