okey oyna

2. El Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

2. el telefon alırken dikkat edilmesi gerekenleri sizler için derledik. Detaylar haberimizde.

Günümüzde sıfır telefonların fiyatları artmaya devam ettikçe ikinci el telefonlara talep daha da artıyor. Peki ikinci el telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler neler? Tüm soruların cevaplarını sizler için hazırladık.

Son yıllarda hem artan döviz kurları hem de artan vergilerle Türkiye‘de sıfır akıllı telefon fiyatları ciddi bir yükselişe girdi. Artık 10.000 TL pek çok markanın en iyi telefonlarını almak için yeterli bile değil. İşte bu nedenle ikinci el telefona rağbet her geçen gün artmaya devam ediyor.

Durum böyleyken biz de 2. el telefon alırken dikkat edilmesi gerekenleri sizler için bir araya getirdik.

İkinci El Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el telefon alırken hem telefonun güvenli ve çalıntı olup olmadığı hem de arızasız bir şekilde size hizmet edecek şekilde olması çok önemli. Ayrıca kozmetik olarak da 2. el telefon alırken dikkat etmeniz gereken pek çok detay var.

2. El Telefon Alırken Çalıntı Kontrolü

Cihazın IMEI numarasını e-Devlet’te sorgulamalısınız. Burası şikayet durumuna göre ve çalınan telefonun bulunmasına göre doldurulduğu için, bir telefon çalıntı olsa da buraya henüz yansımamış olabilir.

Telefonun faturasının olması çok önemli. Cihazın faturası varsa faturadaki IMEI numarası ile, telefondaki IMEI numarasını mutlaka karşılaştırmalısınız. Her 2 numaranın da aynı olması gerekiyor. Eğer fark varsa faturadaki telefon ile elinizdeki telefon aynı değildir.

Eğer telefon faturasız ve yurt dışı kayıtlı olarak size satılıyorsa mutlaka sim kartınızı takıp telefonla WiFi kapalıyken görüşme yapın.

Fiziksel Kontroller

Darbe almış ve çizikleri olan bir telefon almamaya dikkat edin. Telefonun ekranı ve kasa birleşim yerlerine iyice bakmalısınız. Ekranı değişmiş ve içi açılmış bir telefonun kasasıyla ekranın birleşimi arasında izler ve açıklıklar olabilir. Ayrıca telefonun kasasında alyan ve vidalar varsa onlara da bakın. İçi açılmış bir telefon vidalardan belli olacaktır.

Sim kartı takıp telefonla konuşmak hem telefonun kayıtlı ve çalışır olduğunu bizlere gösterir, hem de cihazın mikrofon ve ahizesinin sağlam olduğunu.

Ekranda ölü piksel kontrolü var mı kontrol etmelisiniz. Ekran test uygulamaları ile kenarlarından ışık sızmaları ve ölü piksel olup olmadığını kontrol edin.

Ön ve arka kameralar çalışıyor mu mutlaka kontrol edin. Cihazın hoparlörünü de bir müzik açıp dinlemek gerekiyor. Hoparlör çalışıyor olsa da cızırtı varsa tercih etmeyin. Çünkü cızırdayan hoparlör fazla düşme ve sıvı temas şüphesini artıracaktır.

Eğer telefonda fiziksel bir buton ve parmak izi okuyucu varsa bunları da mutlaka denemelisiniz. Servis dışında anakart başta olmak üzere parçaları değişen telefonları tercih etmeyin. Sorunların tekrarlama olasılığı daha yüksek olacaktır.

Testler

En önemli test pil testi. Özellikle iPhone alacaksanız kesinlikle ayarlardan pil sağlığını kontrol edip pil testi yapmalısınız.

Android tarafında da çeşitli pil test uygulamaları var. Biz incelemelerimizde Geekbench pil testini yapıyoruz. Bunun kısa süreli testini yapabilirsiniz. Ayrıca yüzde 10 düşüş süresinden de pilin durumu ile ilgili tahminlerde bulunabilirsiniz.

Telefonda bir terslik olup olmadığını anlamak için AnTuTu gibi genel testlerden birini de yapmakta fayda var.

 311 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir